Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów i zapowiedziami GP wymiana prezesów IV RP na dobre ruszyła wiosną. Wraz z wyborem Wojciecha Heydela na prezesa PKN Orlen odpolitycznienie największych firm kontrolowanych przez Skarb Państwa przeszło półmetek.

Pierwsze oceny ekspertów są przychylne.

- W dziedzinie kadr widać wyraźną zmianę na lepsze. Zarówno w wyborze rad nadzorczych, jak i prezesów. Nie wiem, czy udało się pozyskać najlepszych kandydatów, bo część z nich nie startuje w konkursach, ale ani minister skarbu ani wybrane przez niego rady nie popełniły żadnego kiksa - ocenia Andrzej Nartowski, dyrektor Polskiego Instytutu Dyrektorów.

Dodaje, że wszyscy wyłonieni menedżerowie budzą zaufanie rynku.

- Nie ma ani jednego przypadku, żeby wyrzucono zawodowca, zastępując go partyjniakiem. Są natomiast sytuacje, że partyjniaka zastąpiono zawodowcem - mówi dyrektor.

Oprócz płockiego koncernu nowe kierownictwo zyskały cztery z dziewięciu największych polskich firm: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, KGHM Polska Miedź, PKO BP i PZU. Z pozostałych czterech firm jedynym pewnym swego stanowiska i zdecydowanie niezagrożonym szefem spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa jest Paweł Olechnowicz, wieloletni i dobrze oceniany szef Grupy Lotos. Coraz czarniejsze chmury już od dawna zbierają się nad związanym z PiS Adamem Glapińskim, szefem Polkomtela, operatora sieci komórkowej Plus. Polkomtel kontrolowany jest przez spółki z udziałem Skarbu Państwa. Pewny swego stanowiska nie może być też inny powiązany z byłą partią rządzącą prezes, Mirosław Kochalski, szef Ciechu. Choć w spółce zaszły już poważne zmiany - wymieniono radę nadzorczą i wszystkich poza prezesem członków zarządu - wszystko wskazuje na to, że to nie koniec. Kolejnych zmian w Ciechu można się spodziewać na zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, które podsumuje ubiegły rok. Niepewny wydaje się też los kierującego Polską Grupą Energetyczną Pawła Urbańskiego.

Poza konkursem - dosłownie i w przenośni - są prezesi publicznych mediów. Choć szef resortu skarbu Aleksander Grad wielokrotnie wypowiadał się krytycznie o szefie państwowej telewizji Andrzeju Urbańskim i o prezesie Polskiego Radia, Krzysztofie Czabańskim, nie grozi im utrata stanowisk. Aby to nastąpiło, potrzebna jest zmiana ustawy medialnej. Jej nowelizację poparli posłowie, ale prezydent zapowiedział, że przepisy zawetuje. Rządzącej koalicji PO - PSL może zabraknąć głosów do odrzucenia prezydenckiego weta.

NOWE ROZDANIE

PKN Orlen - Wojciech Heydel

W czerwcu zastąpi Piotra Kownackiego, którego szanse na zachowanie stanowiska szacowaliśmy na:

w lutym '08 - 0%

w listopadzie '07 - 0%

PGNiG - Michał Szubski

Zastąpił Krzysztofa Głogowskiego, którego szanse na zachowanie stanowiska szacowaliśmy na:

w lutym '08 - 10%

w listopadzie '07 - 0%

PKO BP - Jerzy Pruski

W maju zastąpi Rafała Juszczaka, którego szanse na zachowanie stanowiska szacowaliśmy na:

w lutym '08 - 30%

w listopadzie '07 -

KGHM Polska Miedź - Mirosław Krutin

Krzysztof Skóra, którego szanse na zachowanie stanowiska szacowaliśmy na:

w lutym '08 - 10%

w listopadzie '07 - 10%

PZU - Andrzej Klesyk

Zastąpił Agatę Rowińską, której szanse na zachowanie stanowiska szacowaliśmy na:

w listopadzie '07 - 0%