ANALIZA

Jeszcze przed długim weekendem poznamy nazwisko prezesa jednej z największych firm w Polsce. Prawdopodobnie w środę rada nadzorcza PKN Orlen ogłosi decyzję o wyborze prezesa na kolejną kadencję. Wszystko wskazuje na to, że tym razem szefem spółki zostanie fachowiec z branży.

- Na krótkiej liście kandydatów są sami doświadczeni menadżerowie. Niemal wszyscy mają też doświadczenie w branży paliwowej - zapewnia osoba zbliżona do rady nadzorczej Orlenu.

Wśród najpoważniejszych kandydatów do objęcia fotela prezesa płockiego koncernu wymienia się: Marka Mroczkowskiego, obecnie kierującego należącą do Grupy Orlen litewską rafinerią w Możejkach, wcześniej szefa Polkomtela i Unipetrolu, Wojciecha Heydla, pełniącego obecnie obowiązki prezesa Orlenu, Jacka Krawca, byłego prezesa spółki Action, oraz Jarosława Kryńskiego byłego wiceprezesa Grupy Lotos. Wcześniej wśród poważnych kandydatów na szefa płockiego koncernu wymieniano również Konrada Jaskółę, obecnego prezesa Polimeksu-Mostostalu, który do utworzenia Orlenu kierował Petrochemią Płock.

- Sama formuła konkursu wyklucza jednak kandydaturę prezesa Jaskóły, podobnie jak kilku innych menedżerów o uznanej opinii. Mimo spełniania formalnych wymogów konkursu, z zasady top menedżerowie w nich nie startują - mówi menedżer jednej z międzynarodowych firm headhunterskich.

Rozpoczynając postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu rada nadzorcza PKN podkreślała, że poszukuje kandydatów o wyjątkowych doświadczeniach i umiejętnościach, (...) o najwyższych standardach etycznych oraz o doskonałych umiejętnościach zarządczych i interpersonalnych.

Nieoficjalnie wiadomo, że nowy szef Orlenu będzie miał możliwość zaproponowania kandydatów na swoich przyszłych współpracowników w zarządzie. Choć konkursy na wiceprezesów formalnie już trwają, to jednak termin składania ofert upływa dopiero 7 maja. Zgodnie ze statutem spółki jeden członek zarządu jest powoływany i odwoływany przez radę na wniosek ministra skarbu państwa. Zdaniem ekspertów niewykluczone, że szef resortu może zaproponować to miejsce jednemu z uznanych menedżerów.

Konkursy na prezesa i członków zarządu płockiego koncernu rozpisano, gdyż z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki, podsumowującego rok 2007, kończy się kadencja obecnego szefa spółki Piotra Kownackiego. Pod koniec lutego rada PKN Orlen zawiesiła w obowiązkach prezesa spółki Piotra Kownackiego i jego uprawnienia przekazała wiceprezesowi ds. sprzedaży Wojciechowi Heydelowi.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Wraz z wyłonieniem nowego szefa Orlenu, ku końcowi będzie się zbliżać wymiana kadr w największych spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. Jeszcze przed końcem 2007 roku fotel prezesa PZU objął Andrzej Klesyk, w marcu szefem PGNiG został Michał Szubski, w połowie kwietnia Mirosław Krutin został prezesem KGHM. W maju fotel prezesa PKO BP obejmie Jerzy Pruski.