statystyki

Kryzys w gastronomii wciąż się pogłębia

autor: Patrycja Otto13.10.2020, 10:42; Aktualizacja: 13.10.2020, 10:42
Wraz z objęciem całej Polski żółtą strefą, nowe obostrzenia dotknęły także lokale gastronomiczne.

Wraz z objęciem całej Polski żółtą strefą, nowe obostrzenia dotknęły także lokale gastronomiczne.źródło: ShutterStock

Branża przewiduje, że powrót do stanu sprzed epidemii zajmie kilka lat. Jednym z powodów są nowe restrykcje związane z prowadzeniem działalności.

Wraz z objęciem całej Polski żółtą strefą, nowe obostrzenia dotknęły także lokale gastronomiczne. Mowa o konieczności zapewnienia co najmniej 4 mkw. przestrzeni na jedną osobę w kawiarni czy restauracji. Zdaniem przedsiębiorców nowe wytyczne wydłużą czas odrabiania strat po wiosennym lockdownie. Szczególnie że w związku z rosnącą falą zakażeń niektórzy z nas znów ograniczają wyjścia na zewnątrz i przechodzą na pracę zdalną.

– Rynek gastronomiczny będzie się odbudowywał wiele lat i jeżeli do końca 2024 r. uda się powrócić do stanu sprzed epidemii, będzie można mówić o wariancie optymistycznym – mówi Sylwester Cacek, prezes Sfinksa Polska. – Nikogo nie trzeba przekonywać, że ograniczenie pojemności lokalu o 70 proc. będzie miało negatywny wpływ na sytuację ekonomiczną, tak samo jak ma to miejsce w przypadku lotów samolotami. Nie dałoby się rentownie realizować lotów wielkimi boeingami, gdyby ponad połowa miejsc nie mogła być zajęta – dodaje Adam Ringer, szef Green Caffè Nero.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane