statystyki

Chludziński: Rzeczywistość powinna się zmienić [WYWIAD]

autor: Marek Tejchman03.04.2020, 08:01; Aktualizacja: 03.04.2020, 08:48
Mam głębokie przekonanie, że rzeczywistość powinna się zmienić, a czy się zmieni – zobaczymy. Ludzie szybko zapominają o tym, co miało miejsce przed chwilą i przechodzą do walki o następne punkty w agendzie.

Mam głębokie przekonanie, że rzeczywistość powinna się zmienić, a czy się zmieni – zobaczymy. Ludzie szybko zapominają o tym, co miało miejsce przed chwilą i przechodzą do walki o następne punkty w agendzie.źródło: ShutterStock

- Biznes zrozumiał, że logika, zgodnie z którą opłaca się kupować jak najtaniej, nie mieć zapasów, to pułapka. Paradygmat się zmienia - mówi w rozmowie z DGP Marcin Chludziński prezes zarządu KGHM.

W jakiej jesteśmy obecnie sytuacji?

W 2008 r. przyczyną załamania był realny kryzys sektora finansowego. Dziś mamy kryzys, którego przyczyną jest zachwianie łańcucha dostaw w wyniku tego, że ludzie nie mogą kupować tego, co zazwyczaj kupowali, ponieważ nie wychodzą z domu, inaczej wygląda proces produkcji i przemieszczania się dóbr, który ma na celu zaspokajanie popytu na określone produkty. Obecnie trudno powiedzieć, co się z tej rzeczywistości wyłoni. Patrząc na cenę miedzi, mamy na razie dobrą sytuację – jest popyt. Handlujemy, nawet jeśli cena jest niższa.

Chiny się odbijają?

Magazyn. Okładka. 3.04.2020

Magazyn. Okładka. 3.04.2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Będziemy mogli to stwierdzić za 3–4 miesiące. W tej chwili utrzymują i zwiększają popyt, są także w stanie przejmować te zamówienia, których inni nie realizują. Jak się patrzy na pakiety stymulujące, które co kilka dni są wprowadzane w Chinach – plus nowe gwarancje rządowe dla przedsiębiorstw i wsparcie systemu bankowego – to pieniądz się tam po prostu pojawia i dlatego chłonność jest utrzymywana. Ale nie jestem w stanie powiedzieć, czy w długiej perspektywie to pomoże.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane