Gospodarka 4.0 to kolejny etap rozwoju świata, w którym Polska chce uczestniczyć, być w awangardzie - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda, który otworzył w Stalowej Woli wystawę "Od COP do Gospodarki 4.0".

Duda nawiązując do powstania miasta Stalowa Wola i Centralnego Okręgu Przemysłowego w widłach Wisły i Sanu ocenił, że „trzeba było stalowej woli, żeby na piaskach, gdzie rósł tylko las, zbudować miasto, a przede wszystkim zbudować wielkie zakłady przemysłowe”. Podkreślił, że miejsce to stało się w II RP przemysłowym sercem kraju.

"To, co dzisiaj tutaj staramy się zrealizować, zwłaszcza w ostatnich latach, to kolejny skok, dlatego że samo powstanie COP było skokiem, który został przerwany przez II wojnę światową. Dzisiaj Polska jest nieporównywalnie bezpieczniejsza, mocniejsza swoją pozycją i sojuszami, niż była wówczas. Dzisiaj jest mocniejsza także obecnością sojuszniczą w kraju i silnym sojuszem z USA, którego wtedy nie było. Dzisiaj możemy spokojniej patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość" - powiedział prezydent.

Reklama

Jak mówił, "nie mamy wątpliwości, że dzisiaj potrzebny jest nam kolejny skok, skok w nową erę gospodarczą, skok w erę gospodarki 4.0 - gospodarki nowoczesnej, która będzie kolejną erą rozwoju przemysłowego świata".

Prezydent dodał, że Polska w tym nowym skoku gospodarczym chce wziąć aktywy udział. "Chcemy być w awangardzie tego rozwoju" - mówił. Jego zdaniem "mamy ku temu wielką szansę".

Reklama

„Będzie to rozwój specyficzny, rozwój, jakiego do tej pory nie było. Przede wszystkim rozwój, który zapewni to, co namacalne, to, co fizyczne, dotykalne, z tymi najnowocześniejszymi technologiami, które wprowadzają nas do wirtualnego świata”.

Wyjaśnił, że będzie to połączenie wielu elementów w jeden wytwórczy łańcuch: od myśli poprzez wytwórczość aż do użytkowania.

Andrzej Duda zwrócił przy tym uwagę, że proces ten widoczny jest właśnie w Stalowej Woli i na Podkarpaciu, gdzie tworzy się nowoczesny, innowacyjny przemysł i usługi. Jak mówił, powstające tam produkty stają się hitami eksportowymi i podbijają świat. Wskazał na stojące obok cyfrowe, transparentne banery reklamowe, które są produktem z Podkarpacia.

„Jeżeli mówimy o silnej Polsce - a ja chcę bardzo mocno mówić o silnej Polsce i chcę, żeby taką ona się stawała - to to jest przede wszystkim państwo, które jest oparte na mocnej, silnej gospodarce. To musi być jej fundament” – podkreślił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda otworzył w czwartek w nowo wybudowanej hali Agencji Rozwoju Przemysłu w Stalowej Woli Polską Wystawę Gospodarczą. Wydarzenie towarzyszyło wystawie „Od COP do Gospodarki 4.0”, w której zaprezentowało się około 70 wystawców z całego kraju - m.in. z przemysłu ciężkiego, motoryzacyjnego, spożywczego.

Polska Wystawa Gospodarcza nawiązuje do tradycji Powszechnych Wystaw Krajowych, które odbywały się we Lwowie, Krakowie, a ostatnia w 1929 roku w Poznaniu. W czasie obchodów 100-lecia niepodległości prezydent RP przywrócił ideę wystaw prezentujących potencjał polskiej gospodarki.

Udział prezydenta w wystawie poprzedziła jego wizyta w Hucie Stalowa Wola.