statystyki

Niemiecki biznes domaga się państwowych inwestycji

autor: Rafał Hirsch20.11.2019, 07:42; Aktualizacja: 20.11.2019, 10:09
Minister finansów Olaf Scholz na apele o zwiększanie inwestycji publicznych odpowiada, że taki wzrost ma miejsce już teraz i że nie trzeba z tego powodu rozstawać się z nadwyżkami budżetowymi. Na 2020 r. zaplanowanych jest 43 mld euro inwestycji publicznych. Bundestag ma uchwalić przyszłoroczny budżet Niemiec zakładający kolejną nadwyżkę w ciągu najbliższych tygodni.

Minister finansów Olaf Scholz na apele o zwiększanie inwestycji publicznych odpowiada, że taki wzrost ma miejsce już teraz i że nie trzeba z tego powodu rozstawać się z nadwyżkami budżetowymi. Na 2020 r. zaplanowanych jest 43 mld euro inwestycji publicznych. Bundestag ma uchwalić przyszłoroczny budżet Niemiec zakładający kolejną nadwyżkę w ciągu najbliższych tygodni.źródło: ShutterStock

Największe centrale związkowe i federacje pracodawców mówią o koniecznych nakładach na rozwój i infrastrukturę, nawet za cenę odejścia od zasady zrównoważonego budżetu.

Instytut Badań nad Makroekonomią i Koniunkturą wyliczył, że jeśli rząd chciałby nadrobić opóźnienia związane z ograniczaniem wydatków w ostatnich latach, to w ciągu najbliższych dziesięciu powinien przeznaczyć na inwestycje ponad 450 mld euro. To ponad 10 proc. niemieckiego PKB. Rząd w Berlinie pozostaje jednak nieugięty.

To, że związkowcy i pracodawcy w jednej sprawie występują wspólnie, jest rzadkością.

– To, że jesteśmy w tej sprawie razem, jest efektem naszego niepokoju związanego z brakiem inwestycji. Nasze instytuty ekonomiczne mają naukowe argumenty świadczące o tym, że to prawdziwy problem – powiedział Dieter Kempf, szef związku pracodawców przemysłowych BDI.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane