statystyki

Opłacało się być łajdakiem. Wymiar sprawiedliwości nie radzi sobie z rozliczaniem finansowych afer

autor: Tomasz Jóźwik10.03.2019, 16:00; Aktualizacja: 10.03.2019, 18:50
O aferze funduszu W Investments DGP pisał już dwa lata temu. Pierwsze zatrzymania nastąpiły dopiero w ubiegłym tygodniu

O aferze funduszu W Investments DGP pisał już dwa lata temu. Pierwsze zatrzymania nastąpiły dopiero w ubiegłym tygodniuźródło: ShutterStock

Ciągnące się kilkanaście lat postępowania, niskie wyroki, brak zainteresowania sprawą ze strony organów ścigania. Opłacało się być łajdakiem.

W torkowe zatrzymania 11 osób związanych z aferą funduszy W Investments mogłyby być dowodem na to, że coś się zmienia, gdyby doszło do nich nieco wcześniej. O tym, że klienci funduszy, które lokowały pieniądze w ziemię rolną i lasy, mają kłopoty z wypłatą pieniędzy, Dziennik Gazeta Prawna pisał już niemal dwa lata temu. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa reprezentujący inwestorów prawnicy złożyli w maju 2017 r. Już wtedy było wiadomo, że znaczna część z ponad 600 mln zł została przeznaczona na podejrzane transakcje z zarejestrowanymi na Cyprze podmiotami. Prokuratura szacuje, że w ich wyniku majątek funduszy został uszczuplony o co najmniej 90 mln zł. Gdyby reakcja organów ścigania była szybsza, być może kapitał ten można byłoby odzyskać, bo biorące udział w transakcji podmioty miały rachunki w polskich bankach – pieniądze, nim zostały wytransferowane za granicę, krąży ły w naszym systemie finansowym. Teraz z punktu widzenia pokrzywdzonych z dużym prawdopodobieństwem są stracone.

Jak zrealizować „piątkę Kaczyńskiego”


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Komentarze (12)

  • quod ab initio vitiosum est...(2019-03-10 20:45) Zgłoś naruszenie 322

    To wina absurdalnego podejścia do zawodów prawniczych. Uważa się, że prawnik może być do wszystkiego i tak się prawników szkoli. A wiadome, że jak coś jest do wszystkiego to jest do ... Prawnik powinien się specjalizować po studiach, a nie aplikować. Sam nieraz widziałem, kiedy jeszcze wykonywałem ten zawód, jak sędziowie, czy pełnomocnicy kompletnie nie mieli pojęcia o czym mowa, kiedy w grę wchodziły specjalistyczne problemy. Urojenie, że można dopytać biegłego - to tylko urojenie. Bo zazwyczaj biegły jest umiarkowanie biegły, a prawnik nie wie o co pytać, bo kompletnie nie ma pojęcia o czym mowa. Nawet prawo, którym się prawnik nie zajmuje, to zazwyczaj dla niego czarna magia. Nie dziwię się zatem, że podchodzą do takich spraw, jak pies do jeża.

    Odpowiedz
  • smutny filozof prawa(2019-03-10 22:03) Zgłoś naruszenie 213

    Niby jak ma sobie poradzić? Sędzia ma ogarnąć działanie kilkusetoosobowej spółki? Korzystając z |"dobrodziejstwa" posiadania jednego asystenta dzielonego z 4 innymi Sędziami? Orzekając jednocześnie w pozostałych 600 sprawach w referacie? Korzystając z jedynego biegłego - przedemeryta, który w ogóle zgodzi się wydać opinię? MS nie zrobiło nic, by przygotować Sądy organizacyjnie i prawnie do rozpoznawania dużych spraw.

    Odpowiedz
  • eko(2019-03-11 05:17) Zgłoś naruszenie 191

    Pomyślcie o dziedzinie o której nie macie pojęcia. Np. fizyce kwantowej, albo matematyce dyskretnej. I teraz wyobraźcie sobie, że macie przed sobą fizyka kwantowego, a przestępstwo dotyczy kwantów. Przecież nawet nie będziecie wiedzieli o co pytać biegłego. Nawet nie będziecie w stanie rozpoznać biegłości biegłego, nie mówiąc już o samej sprawie. Z innymi sprawami jest podobnie. No i jeszcze rozwlekłość procesu. "Przeczytaliście" czterdzieści tomów akt. Była pierwsza rozprawa. Druga będzie za cztery miesiące. O dnowa będziecie czytać. Czy po prostu pozostaniecie przy mglistym poglądzie na temat sprawy? Całe to państwo tak działa. W urzędach jest identycznie. Już się nikt w tym bajzlu nie ogarnia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • StAAbrA(2019-03-10 21:55) Zgłoś naruszenie 133

    Tzw. wymiar sprawiedliwości to kreator , wspólnik i beneficjent wszystkich afer III Ż-RP , więc nie - nie radzi sobie , tylko nadal swój , i mocodawców , proceder uskutecznia . Howgh .

    Odpowiedz
  • Wystarczy Sp. z o.o.(2019-03-11 09:01) Zgłoś naruszenie 91

    I można kręcić Lody... tak było , jest i będzie

    Odpowiedz
  • Valdemort(2019-03-11 09:43) Zgłoś naruszenie 91

    polecam film "Vice" - modelowy przykład jak prawnicy kreują sytuacje na poziomie rządowym przeciw obywatelom - u nas to się nazywało "falandyzacja" i tak już zostało

    Odpowiedz
  • POlskie piekło -uradną Ci emeryturę(2019-03-11 09:53) Zgłoś naruszenie 82

    Na Osiedlu na którym mieszkam młodzi pijaczkowie (znam z garaży gdzie urzędują) nie mają pracy/nie chcą - bo darmochę dostają a spracowani, styrani robotnicy idą do pracy abyś PiS miał czym dzielić .Opamiętajcie sie. Nazwa Prawo i Sprawiedliwość do czegoś zobowiązuje. ..........

    Odpowiedz
  • Wilus(2019-03-11 12:01) Zgłoś naruszenie 70

    Jak dlugo jeszcze bedzie utrzymywalo sie to badziewie w organach MS. Dlaczego nie ma specjalistow od prawa spoldzielczego, budowlanego, ZUS, spadkowego, itp. Pewna grupa sie ustawila sama i rodziny i nie chce zadnych zmian choc prawo by je 100 % przestrzegac nie powinno byc az tak zawile za wyjatkiem nP.fizyki kwantowej, matematyki rozniczkowej jezeli i takie sa postepowania.

    Odpowiedz
  • r(2019-03-11 13:20) Zgłoś naruszenie 70

    Mnie to nie zaskoczyło. Przeanalizowanie danych ekonomicznych przedsiębiorcy wymaga wiedzy specjalistycznej. A takiej sędzia czy prokurator nie ma, bo się jej nie uczył, gdyż cały czas zajmowało mu wkuwanie na pamięć przepisów, które zapewne się zdezaktualizowały kilka miesięcy po tym jak się ich nauczył. :) Tak jak pisali inni forumowicze, powiem - pomyślcie państwo prawnicy, że jesteście biegłymi z prawa. Sędzią natomiast jest osoba zupełnie niezwiązana z prawem. Czy myślicie, że taki sędzia byłby w stanie ocenić wasze kwalifikacje? Jestem przekonany, że nie. Moglibyście go zbajerować prawniczym żargonem i paragrafami, tak, żeby siedział z otwartymi ustami, nawet gdybyście zmyślali wszystko jak leci. I tak samo jest z innymi dziedzinami. Samemu nie będąc specjalistą nie

    Odpowiedz
  • &(2019-03-10 18:16) Zgłoś naruszenie 63

    Jakie informacje ? Bylo wiecej zlamanych brzozek ?

    Odpowiedz
  • Ruba(2019-03-11 11:52) Zgłoś naruszenie 30

    Ile w Zach -pom wyludzilo Studiu Logo Szczecin. Dlaczego dalej to czyni ,a organa scigania sa bezradne.

    Odpowiedz