statystyki

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP: System bankowy pękł na dwie części [WYWIAD]

autor: Łukasz Wilkowicz07.02.2019, 08:18; Aktualizacja: 07.02.2019, 08:45
Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełłoźródło: PAP
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz

- Pierwsza to banki, które mają dużo klientów i rosną. Druga jest niedochodowa i ukrywa swoje problemy. To konsekwencje przeregulowania sektora - mówi w wywiadzie dla DGP Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Dziś przypada setna rocznica powołania PKO. Ale porozmawiajmy o przyszłości: czy za 10 lat PKO BP będzie liderem bankowości w Polsce?

Jestem przekonany, że nie tylko bankowości, ale też szeroko rozumianych usług finansowych i okołofinansowych. Tworzymy obecnie Chmurę Krajową, która zaoferuje usługi informatyczne. Chciałbym, aby były one wykorzystywane przez klientów z segmentu małych i średnich firm. Chcielibyśmy, aby na tej bazie powstawały także inne usługi technologiczne, które być może w tej chwili trudno sobie wyobrazić. Ich forpocztą jest np. e-urząd czy możliwość uzyskania profilu zaufanego przez serwis bankowości elektronicznej.

Pytałem w kontekście dyrektywy PSD2, która da podmiotom zewnętrznym możliwość otrzymania danych klientów banków. Może się okazać, że te ostatnie nie będą aż tak bardzo potrzebne. Już są przykłady takich fintechów z zagranicy, które mają w Polsce nawet 250 tys. klientów bez jakiejś wielkiej reklamy.

Ja PSD2 traktuję jak szansę. Ta regulacja zobowiązuje banki do otwarcia swojego systemu dla firm niefinansowych, ale również dla firm finansowych. PKO w ramach tej regulacji może również oferować klientom integrację ich rachunków w innych bankach – tych funkcjonujących w Polsce, ale nie tylko. Jako lider sektora, również w zakresie nowoczesnych technologii, chcemy zaprezentować taką ofertę.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2019-02-07 11:59) Zgłoś naruszenie 40

    Zaczynają sie objawiać skutki centralnego sterowania gospodarką i manipulacji. I tu następuje pytanie. Czy rządzący ro ią to z niewiedzy czy też w określonym celu ( czytaj- w czyim interesie).. 😁

    Odpowiedz
  • mee(2019-02-08 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    Pękł on z momentem powstania SKOK-ów i objęcia tych banków innymi przepisami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane