statystyki

Microsoft znów ponad Apple

autor: Rafał Hirsch29.11.2018, 07:32; Aktualizacja: 29.11.2018, 09:45
Microsoft robi dziś wiele różnych rzeczy przynoszących mu dochód i dających spore nadzieje na to, że tak samo będzie w przyszłości.

Microsoft robi dziś wiele różnych rzeczy przynoszących mu dochód i dających spore nadzieje na to, że tak samo będzie w przyszłości.źródło: ShutterStock

Spółka założona przez Billa Gatesa poradziła sobie ze zmianą modelu biznesowego. Wartość rynkowa spółek notowanych na giełdach ma to do siebie, że zmienia się nieustannie. Ale faktem jest, że przynajmniej przez dwa dni na początku tego tygodnia Microsoft znów był większy niż Apple.

Oznacza to, że firma z Cupertino w Kalifornii po kilku latach zasiadania na pozycji lidera światowego kapitalizmu spadła w końcu na drugie miejsce w rankingu najbardziej wartościowych spółek świata. Jej wartość, która w tym roku przez parę miesięcy przekraczała bilion dolarów, spadła poniżej 820 mld. W tym samym czasie wartość rynkowa Microsoftu okazała się o kilka miliardów większa.

Nie wiadomo, czy ta sytuacja utrzyma się dłużej, ale fakt, że Microsoft ponownie dogonił Apple, jest ciekawy sam w sobie. W 2010 r. firma założona przez Billa Gatesa była w sytuacji bardzo podobnej do tej, w której dziś jest nadgryzione jabłko. Miała jeden sztandarowy produkt, którego sprzedaż rosła coraz wolniej. I wszyscy widzieli, że ten biznes nie wygląda już tak wspaniale, jak parę lat wcześniej. Jej iPhone’em był wtedy Windows. Produkt znany na całym świecie, ale coraz częściej krytykowany. Wyglądało też na to, że wszyscy już go mają i nie potrzebują więcej.

Wtedy nie było wiadomo, co dalej z Microsoftem. Wszyscy za to widzieli, jak świetnie rozwija się biznes Apple’a. Wówczas iPhone dopiero rozpoczynał globalną karierę. Tutaj zamiast obaw o przyszłość był pełen entuzjazm związany z perspektywą szybkiego wzrostu zysków. Pięć lat później – na początku 2015 r. – wartość rynkowa Apple’a była dwa razy większa niż Microsoftu. Producent smartfonów był wtedy wart blisko 800 mld dol., a firma od niezbyt lubianego Windowsa – mniej niż 400 mld.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane