statystyki

Wielka Brytania: Trudne kompromisy Theresy May

autor: Bartłomiej Niedziński14.06.2018, 07:24; Aktualizacja: 14.06.2018, 08:48
Theresa May

Theresa Mayźródło: ShutterStock

Brytyjska premier zapobiegła kolejnej brexitowej rebelii w Partii Konserwatywnej. Ale tylko na chwilę

Izba Gmin pracuje nad poprawkami wniesionymi przez Izbę Lordów do ustawy o wyjściu z Unii Europejskiej (EU Withdrawal Bill), najważniejszego brytyjskiego aktu prawnego związanego z planowanym na 29 marca 2019 r. wystąpieniem z UE. Członkowie Izby Lordów, którzy w większości są przeciwni brexitowi, dokonali łącznie 15 zmian wbrew stanowisku rządu.

Niektóre z nich – jak uczynienie pozostania w Europejskim Obszarze Gospodarczym celu negocjacyjnego albo przyznanie parlamentowi prawa do decyzji, co dalej, jeśli odrzuciłby on ostateczną wersję porozumienia z UE – oznaczałyby kompletne wywrócenie rządowej strategii lub wręcz mogłyby doprowadzić do zatrzymania brexitu. W normalnej sytuacji rząd mający większość w Izbie Gmin z łatwością może odrzucić poprawki lordów. Ale gabinet Theresy May takiego komfortu nie ma. Po pierwsze, musi liczyć na poparcie północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej. Po drugie, sami konserwatyści są mocno podzieleni w kwestii tego, jak docelowo mają wyglądać relacje kraju z UE.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane