statystyki

Dolar nie sprzyja paliwom

autor: Tomasz Jóźwik09.08.2017, 07:42; Aktualizacja: 09.08.2017, 08:07
Od trzech lat przerób ropy jest wyjątkowo opłacalny

Od trzech lat przerób ropy jest wyjątkowo opłacalnyźródło: ShutterStock

Umocnienie złotego względem amerykańskiej waluty uszczupli zyski Orlenu i Lotosu. I to nawet o kilkaset milionów złotych rocznie.

Orlen i Lotos miały ostatnio dla inwestorów i kierowców niemal same dobre informacje. Relatywnie tania ropa naftowa, której notowania rzadko w ostatnich dwóch latach przekraczały 50 dol. za baryłkę, sprawiała, że zarabiające głównie na jej przerobie firmy notowały rekordowe zyski. Jednocześnie tanie było paliwo na stacjach – w lipcu za litr benzyny E95 płaciliśmy nawet 4,3 zł, a cena oleju napędowego spadła do 4,1 zł. To były najniższe poziomy od sierpnia zeszłego roku.

Kierowcy się cieszą, rafinerie nie

Choć ostatnio paliwa podrożały o kilkanaście groszy na litrze, to na stacjach dużo drożej być nie powinno. Bo ropa wciąż nie oddala się od poziomu 50 dol., a jednocześnie umacnia się złoty. Tym razem jednak to, co dobre dla kierowców, nie jest korzystne dla Orlenu i Lotosu – umacnianie się krajowej waluty obniża ich zyski. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie złotego względem dolara. Wczoraj amerykańska waluta kosztowała 3,6 zł. Od stycznia kurs spadł już o 14 proc. i na początku sierpnia był na najniższym poziomie od ponad dwóch lat.

– Jest zdecydowanie mniej sprzyjający niż w zeszłym roku, co ogranicza zyski koncernów paliwowych. Ale warunki, w których funkcjonują, wciąż są korzystne. Przecież jeszcze trzy lata temu dolar był po 3 zł, ale ropa kosztowała ponad 100 dol. – zwraca uwagę Krzysztof Pado z domu maklerskiego BDM.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane