statystyki

Dolar nie sprzyja paliwom

autor: Tomasz Jóźwik09.08.2017, 07:42; Aktualizacja: 09.08.2017, 08:07
Od trzech lat przerób ropy jest wyjątkowo opłacalny

Od trzech lat przerób ropy jest wyjątkowo opłacalnyźródło: ShutterStock

Umocnienie złotego względem amerykańskiej waluty uszczupli zyski Orlenu i Lotosu. I to nawet o kilkaset milionów złotych rocznie.

Orlen i Lotos miały ostatnio dla inwestorów i kierowców niemal same dobre informacje. Relatywnie tania ropa naftowa, której notowania rzadko w ostatnich dwóch latach przekraczały 50 dol. za baryłkę, sprawiała, że zarabiające głównie na jej przerobie firmy notowały rekordowe zyski. Jednocześnie tanie było paliwo na stacjach – w lipcu za litr benzyny E95 płaciliśmy nawet 4,3 zł, a cena oleju napędowego spadła do 4,1 zł. To były najniższe poziomy od sierpnia zeszłego roku.

Kierowcy się cieszą, rafinerie nie

Choć ostatnio paliwa podrożały o kilkanaście groszy na litrze, to na stacjach dużo drożej być nie powinno. Bo ropa wciąż nie oddala się od poziomu 50 dol., a jednocześnie umacnia się złoty. Tym razem jednak to, co dobre dla kierowców, nie jest korzystne dla Orlenu i Lotosu – umacnianie się krajowej waluty obniża ich zyski. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie złotego względem dolara. Wczoraj amerykańska waluta kosztowała 3,6 zł. Od stycznia kurs spadł już o 14 proc. i na początku sierpnia był na najniższym poziomie od ponad dwóch lat.

– Jest zdecydowanie mniej sprzyjający niż w zeszłym roku, co ogranicza zyski koncernów paliwowych. Ale warunki, w których funkcjonują, wciąż są korzystne. Przecież jeszcze trzy lata temu dolar był po 3 zł, ale ropa kosztowała ponad 100 dol. – zwraca uwagę Krzysztof Pado z domu maklerskiego BDM.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane