statystyki

Komisja Europejska chce uzdrowić rynek farmaceutyczny

autor: Patryk Słowik24.05.2017, 08:09; Aktualizacja: 24.05.2017, 08:53
Zamiennik leku można wprowadzić na rynek dopiero 20 lat po oryginale

Zamiennik leku można wprowadzić na rynek dopiero 20 lat po oryginaleźródło: ShutterStock

Ruszyło śledztwo przeciwko firmie stosującej szantaż cenowy. Południowoafrykańska spółka Aspen Pharmacare w 2009 r. wykupiła prawo do produkcji pięciu leków używanych w leczeniu chorób nowotworowych.

Szacuje się, że zapłaciła za to ok. 300 mln dol. Szybko okazało się, że model biznesowy afrykanerów polega na narzuceniu rządom państw uchodzących za bogate, które kupowały medykamenty, zaporowych cen. Podwyżki – jak ujawnił „Financial Times” – sięgały nawet 4000 proc. Państwa członkowskie UE stanęły przed poważnym problemem. Z jednej strony brakowało zamienników, z drugiej ofertę „nie do odrzucenia” potraktowano jako szantaż, któremu nie należy ulegać. Ostatecznie niektóre kraje się ugięły. Inne zaś w trybie nagłym szukały gorszych zamienników.

W latach 2013–2014 nastąpiła kumulacja, szantażowane były rządy Włoch i Hiszpanii. Powstał międzynarodowy front. Cel: ukarać Aspen Pharmacare za nieetyczną politykę.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane