Nawet kilkuosobowa firma działająca w małej skali potrzebuje programów i usług IT. I nie chodzi tylko o laptop, Windowsa z Officem i przeglądarką internetową. Gdy liczy się każda złotówka oszczędności warto pomyśleć o legalnych i tanich zamiennikach kosztownych wersji oferowanych przez różne firmy. Choć darmowy program czy usługa IT nie zawsze jest taka w zastosowaniach komercyjnych (dlatego koniecznie zawsze trzeba sprawdzić licencję).

Pakiet biurowy

Najpopularniejszy pakiet biurowy to Office od Microsoftu, aktualnie w wersji 365. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na licencję, postaw na darmowe oprogramowanie dla firmy - takie jak np. Open Office czy Libre Office. Innym rozwiązaniem, idealnym dla firm, w których pracownicy intensywnie wymieniają się dokumentami i na nich równolegle pracują, jest korzystanie z Dokumentów Google. W ich ramach można tworzyć, edytować i udostępniać pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, formularze oraz rysunki. W standardzie każdy dostaje 15 GB darmowe miejsca na Dysku Google, co powinno spokojnie zaspokoić potrzeby firmy, w ramach której pracuje się głównie na plikach tekstowych.

Strona www

WordPress.org to darmowa aplikacja do tworzenia stron www. Żeby zainstalować WordPressa trzeba wykupić domenę (czyli adres www) i mieć własny serwer lub hosting (koszt od kilkunastu do kilkuset złotych rocznie). Z tej strony można tylko pobrać sam „program” w folderze zip, którym niewiele się można nacieszyć, zanim się go nie zainstaluje (na serwerze).

Banki darmowych zdjęć i grafik

Jakiekolwiek zdjęcie lub grafika czy to dodania w ulotce czy do firmowej strony www musi być legalna, czyli albo kupiona albo na licencji, która pozwala na darmowe zastosowanie w celach komercyjnych. W sieci istnieje wiele banków darmowych zdjęć i grafik. Należą do nich m.in.:

  • All The Free Stock – baza darmowych zdjęć, wideo i ikon.
  • CG Textures – darmowa baza tekstur.
  • Designers Pics – darmowe zdjęcia do użytku osobistego i komercyjnego.
  • Free Images – darmowy bank zdjęć
  • Flickr Creative Commons – baza darmowych zdjęć z serwisu Flickr

Bezpieczeństwo i poufność

Bodaj najpopularniejszym sposobem komunikacji elektronicznej są zwykłe połączenia głosowe i SMS-y. Szybkie i łatwe. Nie jest tajemnicą, że przechwytywanie połączeń telefonicznych czy wiadomości tekstowych to dla specjalistów bułka z masłem. Sposobem na skuteczne szyfrowanie tego typu komunikacji może być bezpłatna aplikacja Signal. Dostępna jest zarówno na smartfony z Androidem, jak i na iPhone'y. Apka pozwala m.in. na wykonywanie połączeń głosowych oraz rozmów w formie SMS/chat wraz z dodawaniem zdjęć czy filmików. Wszystkie transmisje danych są tu w całości szyfrowane.

Aplikację Signal można pobrać stąd >>>

By surfować po internecie zupełnie incognito wymyślono bardzo wiele sieci anonimizujących. Do najpopularniejszych należy sieć Tor (skrót od ang. The Onion Router). Jak to działa? Ściągamy przeglądarkę Tor Browser i łączymy się z dowolną stroną www. Operator strony www, ani nikt postronny, nie dowie się jednak jaki jest nasz adres IP i lokalizacja. Dlaczego? Ponieważ nasze połączenie przejdzie przez łańcuch połączonych serwerów proxy, które szyfrują i deszyfrują oraz wielokrotnie zmieniają numer IP maskując nasze prawdziwe IP. Inwigilacja nawet kilku serwerów z tego łańcucha nie wystarcza, by ustalić IP użytkownika, który używa Tor Browsera. Wirtualna sieć Tor wykorzystuje trasowanie cebulowe trzeciej generacji (Wikipedia: [trasowanie cebulowe] "Polega ona na wielokrotnym szyfrowaniu wiadomości, a następnie przesyłaniu jej przez szereg węzłów zwanych routerami cebulowymi (ang. onion routers). Każdy z nich usuwa warstwę szyfrowania w celu uzyskania informacji o dalszym trasowaniu i przesyła dane do następnego routera. Takie działanie zapobiega ujawnieniu węzłom pośredniczącym pochodzenia, odbiorcy oraz treści wiadomości.")

Przeglądarkę Tor Browser można pobrać stąd >>>

Tails (ang. The Amnesic Incognito Live System) to - najprościej mówiąc - kieszonkowy system operacyjny (podobny do Windowsa), który uruchamiamy na dowolnym urządzeniu z klucza USB (tzw. metoda live USB). To proste i darmowe narzędzie, które pozwala pracować anonimowo. Technicznie rzecz biorąc Tails jest dystrybucją Linuksa opartą na Debianie zaprojektowaną z wykorzystaniem wielu narzędzi kryptologicznych, by zapewnić maksymalną poufność operacji i komunikacji. Zawiera w sobie szereg podstawowych programów potrzebnych do pracy, m.in. przeglądarkę stron www, pakiet narzędzi biurowych czy program do obróbki grafiki. Oczywiście wszelkie połączenia z internetem odbywają się tu poprzez sieć Tor.

Najnowszą wersję systemu Tails można pobrać stąd >>>