Niektórzy eksperci uważają, że skoro mieszkania tanieją, a na rynkach finansowych panuje kryzys, to warto teraz inwestować w nieruchomości. Jednak nie wszystkie nieruchomości mogą przynieść oczekiwane zyski. Kupować warto tylko te mieszkania, apartamenty bądź domy, które są już wybudowane i można je zobaczyć.

Oferta sprzedaży

Zresztą kryzys finansowy spowodował, że na rynku nie sprzedaje się już nieruchomości, których budowa jeszcze się nie rozpoczęła. Spowodowane jest to zachowaniem banków, które nie chcą już finansować projektów we wczesnej fazie budowy. Skoro zdobycie kredytu stało się coraz trudniejsze, to deweloperzy musieli zmienić swoje plany, a wielu nawet wycofało się z planowanych inwestycji. Eksperci szacują, że zmiany planów w 2009 roku będą dotyczyć ponad połowy deweloperskich projektów. Jeden z największych inwestorów na rynku budowlanym ogłosił, że w nadchodzącym roku zredukuje wydatki na zakup gruntów i budowy o prawie 1,5 mld zł (z planowanych ok. 3,2 mld zł).

Mieszkań i apartamentów na rynku nie będzie więc przybywać, a ceny już wybudowanych mogą rosnąć. O ile obecnie można je jeszcze kupić o wiele taniej niż rok czy dwa temu, o tyle w przyszłości ich ceny będą wyższe. Chętnych do zakupu zabraknąć nie może, choćby z przyczyn demograficznych. Teraz jest zatem dobry okres na kupno mieszkania, bo trudności z uzyskaniem finansowania inwestycji dla deweloperów doprowadzą do tego, że w najbliższych latach w sprzedaży będzie coraz mniej nowych lokali. Poza tym, jak twierdzą eksperci, kryzys finansowy z pewnością minie i ceny mieszkań znów zaczną rosnąć. Nastąpi to najprawdopodobniej w ciągu kilku najbliższych lat.

Mieszkania na wynajem

Dobrą inwestycją może okazać się luksusowe mieszkanie przeznaczone na wynajem. Wprawdzie niektórzy twierdzą, że wynajmowany lokal nie może być luksusowy, ale to jest myląca opinia. Coraz więcej deweloperów wyposaża nieruchomości pod klucz.

- Do wielu z tych mieszkań właściciele nigdy się nie wprowadzą. Kupują je po to, by wynająć ludziom szukającym lokali o wysokim standardzie, luksusowo wykończonych, w nowoczesnych budynkach i pięknej okolicy - mówi Krzysztof Jabłoński z Citibox, firmy zajmującej się obsługą wynajmu nieruchomości. Jego zdaniem chętnych na luksusowe mieszkania nie brakuje. Wynika to zarówno z bogacenia się społeczeństwa, napływu do polskich miast obcokrajowców, jak i wzrastającej mobilności naszego życia.

Inwestycja w luksus

Coraz więcej osób nie chce wiązać się na stałe z jednym miejscem. Inwestycje w nieruchomości luskusowe są coraz bardziej popularne wśród Polaków i częściej umożliwiają uzyskanie większego przychodu.

Nieruchomościami tego typu interesują się zwykle osoby zamożne, które nawet jeśli odczują kryzys, to nie na tyle, aby przestać myśleć o rozsądnym lokowaniu pieniędzy.

- W ostatnim czasie odnotowaliśmy wyraźny wzrost zainteresowania realizowanymi przez nas inwestycjami - dodaje Elżbieta Skurzyńska, dyrektor sprzedaży TS Invest, spółki, która buduje dwa ekskluzywne kompleksy na Pomorzu. Prezes spółki TS Invest Hanna Siek-Zagórska uważa, że w okresie niepewności na światowych rynkach finansowych warto ulokować pieniądze w nieruchomościach luksusowych. Segment ten jest jednym z najbardziej stabilnych na rynku.

- Dzisiaj dużo łatwiej można nabywać lokale, które jeszcze rok temu nigdy na rynku by się nie znalazły, co jest dobrą wiadomością dla inwestorów poszukujących nowych aktywów do portfela inwestycyjnego - tłumaczy Michał Abramczyk, doradca ds. nieruchomości w Noble Banku. Dodaje jednak, że rentowność z najmu w segmencie luksusowym nie jest tak wysoka jak w przypadku rynku komercyjnego. Także ich płynność jest mniejsza niż chociażby na rynku kawalerek z warszawskiego Mokotowa.

- Niskie koszty zarządzania oraz bezpieczeństwo związane ze stabilną wartością luksusowych nieruchomości powodują, że w ciężkich czasach stają się one bardzo ciekawym rozwiązaniem. Oczywiście tylko dla nielicznych, mogących pozwolić sobie na spore wydatki - podsumowuje Michał Abramczyk.

Ważne!

Niskie koszty zarządzania luksusowymi nieruchomościami powodują, że stają się korzystną inwestycją. Chętnych na takie lokale nie brakuje