statystyki

Ciche walki w PiS, głośne bezkrólewie na giełdzie

autor: Tomasz Jóźwik15.03.2017, 07:54; Aktualizacja: 15.03.2017, 08:05
GPW w Warszawie

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła wczoraj zgodę na odwołanie Małgorzaty Zaleskiej ze stanowiska prezesa zarządu GPW.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Dziś rada nadzorcza GPW ma delegować Wojciecha Nagela do zarządu i powierzyć mu pełnienie funkcji prezesa.

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła wczoraj zgodę na odwołanie Małgorzaty Zaleskiej ze stanowiska prezesa zarządu GPW. Nad podjęciem decyzji komisja zastanawiała się ponad dwa miesiące – walne zgromadzenie, na którym akcjonariusze przegłosowali stosowaną uchwałę, odbyło się 4 stycznia. Na tym samym walnym Ministerstwo Rozwoju, sprawujące nadzór właścicielski nad GPW, wskazało Rafała Antczaka na następcę Zaleskiej. Na tę nominacją KNF wyrazić zgody nie chciała. W poniedziałek Antczak, w ostatnich latach członek zarządu polskiego oddziału firmy konsultingowej Deloitte, a wcześniej m.in. doradca ekonomiczny premiera Donalda Tuska, zrezygnował z ubiegania się o fotel szefa giełdy. Jako przyczynę podał „powody osobiste”. Z informacji RMF FM wynika, że głosowanie nad jego kandydaturą zaplanowane było na wczorajszym posiedzeniu KNF. Komisja miała odmówić mu nominacji, choć w opinii ekspertów miał szanse, żeby być dobrym prezesem GPW. Oficjalnym powodem jest zbyt małe doświadczenie zawodowe kandydata. Ustawa wymaga 3-letniego stażu pracy w instytucjach finansowych. Antczakowi, w latach 2006–2008 dyrektorowi zarządzającemu i głównemu ekonomiście PZU, zabrakło niecałego roku.

Wojciech Nagel

Wojciech Nagel

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Komisja nie zgodziła się przymknąć oka na formalne niedostatki kandydata, bo spór o fotel szefa GPW jest pochodną walki o stanowiska między frakcjami rządzącej koalicji. Po jednej stronie stoją „starzy” członkowie Prawa i Sprawiedliwości. Z tą frakcją łączona jest Małgorzata Zaleska, która na GPW trafiła z zarządu Narodowego Banku Polskiego. Z tego samego środowiska wywodzi się Marek Chrzanowski, szef KNF, wcześniej członek RPP i bliski współpracownik Adama Glapińskiego, szefa NBP. Glapiński to jeden ze współzałożycieli Porozumienia Centrum. Na bazie tej partii powstał w 2001 r. PiS. Po drugiej stronie jest Mateusz Morawiecki. Minister rozwoju, a także finansów cieszy się poparciem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Politycznie kojarzony jest z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, szefem koalicyjnej Solidarnej Polski. Według przeciwników Morawiecki zgromadził zbyt dużą władzę. Postanowiono zatem pokazać mu miejsce w szeregu. Ofiarą politycznej przepychanki padł Antczak.

– Formalny brak doświadczenia kandydata na szefa GPW stał się pretekstem do utarcia nosa Morawieckiemu – mówi jeden z naszych rozmówców.

Strony zawarły kompromis – Antczak nie zostanie prezesem, ale KNF przestanie blokować odwołanie Zaleskiej. Morawieckiemu udało się także „ocalić” Jacka Fotka, którego rada GPW powołała na wiceprezesa zarządu w połowie grudnia. Po czterech miesiącach KNF zatwierdziła wczoraj jego kandydaturę.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • ananas(2017-03-15 13:18) Zgłoś naruszenie 10

    Po dwóch miesiącach zawieszenia, kiedy można było mówić, że warszawski parkiet ma dwóch prezesów, wnp.pl, wkroczyliśmy w okres, w którym GPW nie będzie miała żadnego..

    Odpowiedz
  • Artur (2017-03-27 07:20) Zgłoś naruszenie 01

    Nie wierzę w żadne "gierki", na których miałby się skupiać Mateusz Morawiecki. Jet on rzadkim w naszym kraju przykładem skupienia na dalekosiężnych celach całej Polski a nie na doraźnych interesikach tej czy innej frakcji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane