statystyki

Ciche walki w PiS, głośne bezkrólewie na giełdzie

autor: Tomasz Jóźwik15.03.2017, 07:54; Aktualizacja: 15.03.2017, 08:05
GPW w Warszawie

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła wczoraj zgodę na odwołanie Małgorzaty Zaleskiej ze stanowiska prezesa zarządu GPW.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Dziś rada nadzorcza GPW ma delegować Wojciecha Nagela do zarządu i powierzyć mu pełnienie funkcji prezesa.

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła wczoraj zgodę na odwołanie Małgorzaty Zaleskiej ze stanowiska prezesa zarządu GPW. Nad podjęciem decyzji komisja zastanawiała się ponad dwa miesiące – walne zgromadzenie, na którym akcjonariusze przegłosowali stosowaną uchwałę, odbyło się 4 stycznia. Na tym samym walnym Ministerstwo Rozwoju, sprawujące nadzór właścicielski nad GPW, wskazało Rafała Antczaka na następcę Zaleskiej. Na tę nominacją KNF wyrazić zgody nie chciała. W poniedziałek Antczak, w ostatnich latach członek zarządu polskiego oddziału firmy konsultingowej Deloitte, a wcześniej m.in. doradca ekonomiczny premiera Donalda Tuska, zrezygnował z ubiegania się o fotel szefa giełdy. Jako przyczynę podał „powody osobiste”. Z informacji RMF FM wynika, że głosowanie nad jego kandydaturą zaplanowane było na wczorajszym posiedzeniu KNF. Komisja miała odmówić mu nominacji, choć w opinii ekspertów miał szanse, żeby być dobrym prezesem GPW. Oficjalnym powodem jest zbyt małe doświadczenie zawodowe kandydata. Ustawa wymaga 3-letniego stażu pracy w instytucjach finansowych. Antczakowi, w latach 2006–2008 dyrektorowi zarządzającemu i głównemu ekonomiście PZU, zabrakło niecałego roku.

Wojciech Nagel

Wojciech Nagel

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Komisja nie zgodziła się przymknąć oka na formalne niedostatki kandydata, bo spór o fotel szefa GPW jest pochodną walki o stanowiska między frakcjami rządzącej koalicji. Po jednej stronie stoją „starzy” członkowie Prawa i Sprawiedliwości. Z tą frakcją łączona jest Małgorzata Zaleska, która na GPW trafiła z zarządu Narodowego Banku Polskiego. Z tego samego środowiska wywodzi się Marek Chrzanowski, szef KNF, wcześniej członek RPP i bliski współpracownik Adama Glapińskiego, szefa NBP. Glapiński to jeden ze współzałożycieli Porozumienia Centrum. Na bazie tej partii powstał w 2001 r. PiS. Po drugiej stronie jest Mateusz Morawiecki. Minister rozwoju, a także finansów cieszy się poparciem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Politycznie kojarzony jest z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, szefem koalicyjnej Solidarnej Polski. Według przeciwników Morawiecki zgromadził zbyt dużą władzę. Postanowiono zatem pokazać mu miejsce w szeregu. Ofiarą politycznej przepychanki padł Antczak.

– Formalny brak doświadczenia kandydata na szefa GPW stał się pretekstem do utarcia nosa Morawieckiemu – mówi jeden z naszych rozmówców.

Strony zawarły kompromis – Antczak nie zostanie prezesem, ale KNF przestanie blokować odwołanie Zaleskiej. Morawieckiemu udało się także „ocalić” Jacka Fotka, którego rada GPW powołała na wiceprezesa zarządu w połowie grudnia. Po czterech miesiącach KNF zatwierdziła wczoraj jego kandydaturę.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • ananas(2017-03-15 13:18) Zgłoś naruszenie 10

    Po dwóch miesiącach zawieszenia, kiedy można było mówić, że warszawski parkiet ma dwóch prezesów, wnp.pl, wkroczyliśmy w okres, w którym GPW nie będzie miała żadnego..

    Odpowiedz
  • Artur (2017-03-27 07:20) Zgłoś naruszenie 01

    Nie wierzę w żadne "gierki", na których miałby się skupiać Mateusz Morawiecki. Jet on rzadkim w naszym kraju przykładem skupienia na dalekosiężnych celach całej Polski a nie na doraźnych interesikach tej czy innej frakcji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane