statystyki

Świat czeka na decyzję Fedu

autor: Łukasz Wilkowicz15.03.2017, 07:54; Aktualizacja: 15.03.2017, 08:18
Główna stopa, która niewiele ponad rok temu była utrzymywana w widełkach 0–0,25 proc., dojdzie tym samym do przedziału 0,75–1 proc.

Główna stopa, która niewiele ponad rok temu była utrzymywana w widełkach 0–0,25 proc., dojdzie tym samym do przedziału 0,75–1 proc.źródło: ShutterStock

Rezerwa Federalna prawdopodobnie podniesie dziś stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych.

Główna stopa, która niewiele ponad rok temu była utrzymywana w widełkach 0–0,25 proc., dojdzie tym samym do przedziału 0,75–1 proc. O tym, jakie konsekwencje będzie mieć dzisiejsza podwyżka Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), zdecyduje jednak nie tyle ona sama, ile towarzyszące jej informacje: komunikat po posiedzeniu i nowe prognozy gospodarcze Fedu.

– Zaskoczeniem byłoby, gdyby stopy w USA nie poszły dziś w górę. Ta podwyżka jest już wyceniona przez rynki. Gdyby Fed zasugerował, że podwyżek będzie więcej niż dotychczas oczekiwano, albo gdyby miały nastąpić szybciej, to można spodziewać się np. umocnienia dolara – komentuje Wiktor Wojciechowski, ekonomista Plus Banku.

Wzrost wartości amerykańskiej waluty nie byłby jedyną konsekwencją. Wyższe stopy są niekorzystną informacją dla giełd: przede wszystkim amerykańskiej, ale negatywny wpływ byłoby widać na rynkach na całym świecie. Podwyżka oprocentowania sprawia, że bardziej opłacalne jest ulokowanie pieniędzy w banku niż w bardziej ryzykownych akcjach.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane