statystyki

Świat czeka na decyzję Fedu

autor: Łukasz Wilkowicz15.03.2017, 07:54; Aktualizacja: 15.03.2017, 08:18
Główna stopa, która niewiele ponad rok temu była utrzymywana w widełkach 0–0,25 proc., dojdzie tym samym do przedziału 0,75–1 proc.

Główna stopa, która niewiele ponad rok temu była utrzymywana w widełkach 0–0,25 proc., dojdzie tym samym do przedziału 0,75–1 proc.źródło: ShutterStock

Rezerwa Federalna prawdopodobnie podniesie dziś stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych.

Główna stopa, która niewiele ponad rok temu była utrzymywana w widełkach 0–0,25 proc., dojdzie tym samym do przedziału 0,75–1 proc. O tym, jakie konsekwencje będzie mieć dzisiejsza podwyżka Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), zdecyduje jednak nie tyle ona sama, ile towarzyszące jej informacje: komunikat po posiedzeniu i nowe prognozy gospodarcze Fedu.

– Zaskoczeniem byłoby, gdyby stopy w USA nie poszły dziś w górę. Ta podwyżka jest już wyceniona przez rynki. Gdyby Fed zasugerował, że podwyżek będzie więcej niż dotychczas oczekiwano, albo gdyby miały nastąpić szybciej, to można spodziewać się np. umocnienia dolara – komentuje Wiktor Wojciechowski, ekonomista Plus Banku.

Wzrost wartości amerykańskiej waluty nie byłby jedyną konsekwencją. Wyższe stopy są niekorzystną informacją dla giełd: przede wszystkim amerykańskiej, ale negatywny wpływ byłoby widać na rynkach na całym świecie. Podwyżka oprocentowania sprawia, że bardziej opłacalne jest ulokowanie pieniędzy w banku niż w bardziej ryzykownych akcjach.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane