KONKURENCJA
Reklama
Amazon zaproponował, że nie będzie wykorzystywał klauzul, które wzbudziły zastrzeżenia Komisji Europejskiej w ramach wszczętego w czerwcu 2015 r. postępowania antymonopolowego. Chodziło o niektóre klauzule z umów zawieranych przez Amazon z wydawcami e-booków. Zgodnie z nimi firmy są zobowiązane do informowania amerykańskiego potentata o zasadach współpracy z jego konkurentami. Dzięki temu zyskuje on gwarancje wynegocjowania co najmniej równie korzystnych warunków.
Zdaniem KE klauzule te mogą ograniczać konkurencyjność pomiędzy dystrybutorami książek na rynku europejskim i oznaczać nadużywanie dominującej pozycji rynkowej. Amazon jest największym sprzedawcą książek w formie elektronicznej.
Jak ujawniono we wtorek, amerykańska firma sama zaproponowała rozwiązania, które jej zdaniem powinny rozwiać obawy KE. Zadeklarowała m.in., że nie będzie egzekwować klauzul wymagających od wydawców informowania o warunkach proponowanych innym dystrybutorom i oferowania podobnych. Co więcej, wydawcy będą mogli wypowiedzieć umowy zawierające takie klauzule, a w nowych nie będą już one stosowane. Zobowiązania te pozostaną aktualne przez pięć lat.
Propozycje Amazona zostaną teraz opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, a wszyscy zainteresowani będą mogli w ciągu miesiąca zająć wobec nich stanowisko. ⒸⓅ