statystyki

Dlaczego ceny paliw na świecie są tak bardzo zróżnicowane?

autor: Aleksandra Gruszczyńska12.01.2017, 08:05; Aktualizacja: 12.01.2017, 08:24
<span class="autor1">Średnia cena najpopularniejszej benzyny w styczniu 2017 r.</span>

Średnia cena najpopularniejszej benzyny w styczniu 2017 r.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Tankowanie da nam po kieszeniach: w najbliższym półroczu litr benzyny może kosztować powyżej 5 zł, bo ropa drożeje, a dolar się umacnia.

Na szczęście nie grożą nam takie zamieszki, jak w Meksyku, gdzie w krótkim czasie cena paliwa podskoczyła o 20 proc. Krzysztof Pado, analityk BDM, tłumaczy to osłabieniem peso do dolara. – Jeśli w maju amerykańska waluta kosztowała ok. 18 pesos, dziś trzeba za nią płacić ok. 22 pesos – podkreśla. Waluta traciła po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA i jego zapowiedziach zmian w polityce wobec Meksyku.

Polscy kierowcy też odczuli wzrost cen. W styczniu ubiegłego roku za litr benzyny płaciliśmy ok. 4,14 zł (obecnie 4,73 zł), a za olej napędowy ok. 3,99 zł (4,64). A wszystko wskazuje na dalsze umocnienie dolara wobec złotego – a więc dalszy wzrost cen.

Jak zaznacza Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ, jeśli kurs amerykańskiej waluty z 4 zł urośnie do 4,20 zł, to różnica przy tankowaniu wyniesie ok. 0,25 gr na litrze. Do ceny końcowej dochodzą inne czynniki, m.in. marże, podatki stałe i zmienne. – Stanowią ok. 50 proc. ceny detalicznej benzyny na stacjach – tłumaczy Pado.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Marian(2017-01-13 19:36) Zgłoś naruszenie 20

    Pocałujcie się w dup.... za kupowanie treści w internecie, internet darmowy jest nie chcecie to nie publikujcie tu artykułów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane