- Jeśli chodzi o aktywność klientów, którzy spłacają kredyty, to nie widzimy istotnych problemów ze spłacaniem. W spłacie kredytów hipotecznych bardzo pomogły wakacje - mówi w rozmowie z DGP Leszek Skiba, prezes zarządu banku Pekao S.A.

Leszek Skiba zaznacza, wyższe stopy procentowe spowodowały spadek popytu na kredyty. Jak dodaje, chodzi tu o kredyty konsumenckie.

W przypadku firm trend jest nieco inny. - Widzimy przyrost sprzedaży kredytów dla firm, w tym dla OZE. Jest on nieco mniejszy, ale nadal jest wzrost. Polskie firmy mają motywacje biznesowe, aby pójść po kredyt. Jednak poziom stóp sprawił, że firmy często odwlekają projekty i czekają aż będzie taniej - zaznaczył prezes zarządu banku Pekao S.A.

Czy taki wzrost jest na rynku deweloperskim? - Część banków stawia większe wymogi, a developerom jest ciężko otrzymać kredyt. Jest to efekt pandemii. Deweloperzy często opierają się na sprzedaży gotówkowej. Projekty, które są oparte na kredycie, są opóźniane. Popyt na kredyty spadł o 70 proc. - zaznaczył Leszek Skiba.

Więcej w materiale wideo.