Magazyn "Times Higher Education" opublikował dziewiąty ranking szkół wyższych. Na europejskiej liście najlepszych uczelni prowadzą zdecydowanie szkoły w Wielkiej Brytanii. Metodologia badań jest skomplikowana (pełne rozwinięcie w tym miejscu). Pod uwagę brano 13 współczynników zebranych w 5 grup m.in. wpływ na gospodarkę, cytowalność, poziom nauczania i badań. Oto pierwsze 10 miejsc o pozycje polskich uniwersytetów.
Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć galerię
1 Uniwersytet Warszawski jest jedną z dwóch polskich szkół wyższych, które znalazły się w rankingu. Niestety stołeczna szkoła znajduje się w grupie najsłabszych uniwersytetów. Na oficjalnej stronie badania, zajmuje miejsce ostatnie.
Creative Commons / Minimus
2 Uniwersytet Jagielloński radzi sobie niewiele lepiej. Jest tylko o kilka miejsc wyżej od UW i sąsiaduje m.in. z fińskim University of Jyväskylä i irlandzkim National University of Ireland, Maynooth.
Creative Commons / Lestat (Jan Mehlich)
3 Miejsce 10. Ludwig-Maximilians-Universität München. Uniwersytet w Monachium jest uznawany za jeden z najlepszych na świecie. 34 laureatów nagrody Nobla było powiązanych z tą szkołą m.in. Wilhelm Röntgen, Max Planck i Thomas Mann. Studentem i wykładowcą na uniwersytecie był również papież Benedykt XVI.
Creative Commons / J.-H. Janßen
4 Miejsce 9. Karolinska Institutet. Szwedzka szkoła medyczna mieszcząca się w granicach Stockholmu. Zajmuje 9 miejsce wśród uniwersytetów medycznych świata. Członkowie instytutu wybierają laureata Nagrody Nobla w medycynie.
Creative Commons
5 Miejsce 8. École Polytechnique Fédérale de Lausanne. Politechnika w Lozannie stawia sobie trzy oficjalne cele: naukę, badania i uznanie na najwyższym poziomie międzynarodowym.
Creative Commons / Michael Walz
6 Miejsce 7. London School of Economics and Political Science. Cześć University of London specjalizująca się w naukach społecznych i ekonomicznych.
Creative Commons / Mulloom2
7 Miejsce 6. University of Edinburgh. Uniwersytet jest członkiem elitarnej Russell Group zrzeszającej 21 najlepszych europejskich szkół wyższych. Absolwentami uniwersytetu są m.in. Charles Darwin, David Hume i James Clerk Maxwell.
Creative Commons / Kim Traynor
8 Miejsce 4. ETH Zürich – Swiss Federal Institute of Technology Zürich. Szkoła ma na koncie 21 laureatów Nobla. Najsłynniejszym wykładowcą w historii szkoły jest Albert Einstein.
Creative Commons / GurkanSengun
9 Miejsce 3. Imperial College London. Ze szkołą powiązanych jest 14 laureatów Nobla i dwóch - medalu Fieldsa.
Creative Commons / Telerg
10 Miejsce drugie zajął University of Cambridge, który może się pochwalić największą liczbą laureatów Nobla. Nagrodę zdobyło 65 akademików powiązanych z uczelnią.
Creative Commons / Andrew Dunn
11 Za najlepszą szkołę wyższą uznano University of Oxford. To najstarszy uniwersytet w Europie, który od lat pojawia się na czołowych miejscach zestawień, w których rywalizuje z Cambridge.
Creative Commons / Diliff
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama