W 13. edycji zestawienia największych firm regionu przygotowanego przed "Rzeczpospolitą" i firmę Coface aż 175 polskich firm znalazło się wśród 500 największych reprezentantów biznesu w tej części Europy.

Dominację polskich firm widać szczególnie w czołówce zestawienia. W pierwszej dziesiątce sześć przedsiębiorstw to rodzime podmioty - podaje dziennik. Na drugim miejscu w zestawieniu są Węgry (71 firm), na trzecim Czechy (67 firm). Na kolejnych miejscach zestawienia znalazły się Rumunia (56 firm) oraz Słowacja (43 firm). Kolejne miejsce zajmują Litwa, Bułgaria, Słowenia i Chorwacja, gdzie liczba firm w rankingu jest poniżej dwudziestu.

To kolejne zestawienie pokazujące powiązanie gospodarek regionu z partnerami handlowymi w UE. W przypadku Polski więzi są szczególnie intensywne. Otwartość polskiej gospodarki na świat potwierdza m.in. raport Banku Światowego. Z raportu wynika, że silne zintegrowanie z rozwiniętymi krajami UE, zwłaszcza z Niemcami, przyspiesza nasz rozwój, ale jednocześnie wystawia na ryzyko w razie osłabienia globalnej koniunktury - czytamy w "Rz".

"Nasz analiza pokazuje, że większa międzynarodowa integracja gospodarcza wspiera transfer technologii oraz idei pomiędzy krajami, firmami i ludźmi. To kluczowe dla długoterminowego rozwoju" - uważa David Gould, ekonomista Banku Światowego na region Europy i Azji Środkowej, a jedocześnie autor raportu.

Polska jest w raporcie zaliczana w regionie do najlepiej powiązanych gospodarczo krajów w Europie, głównie za sprawą rozwiniętej sieci transportowej wspierającej handel towarowy i przepływ usług.

W zestawieniu "Europa 500" najwięcej jest firm motoryzacyjnych - aż 101. Kolejne najliczniej reprezentowane branże to surowce, paliwa oraz handel.

>>> Polecamy: Rząd szuka nowych narzędzi do ściągania podatków. Plany robią wrażenie