« Powrót do artykułu

CETA stworzy szansę dla nielicznych branż

Umowa CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) budzi olbrzymie kontrowersje. Porozumienie ma znieść prawie wszystkie cła i bariery celne oraz zliberalizować handel między UE i Kanadą. Głośno jest o tym, że przysporzy polskim firmom więcej problemów niż korzyści. Zagrożeni są nie tylko rolnicy, o czym się powszechnie mówi, ale i producenci żywności, o czym mówi się mniej. Ulicami Berlina, Paryża i Brukseli przeszły już masowe protesty, sprzeciwiające się tej umowie, ale także porozumieniu TTIP (Transatlantyckiemu Partnerstwu w dziedzinie Handlu i Inwestycji) – negocjowanemu ze Stanami Zjednoczonymi. 15 października planowana jest demonstracja w Warszawie przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zdaniem ekspertów są jednak branże, które na umowie nie tylko nie stracą, ale wręcz może ona dać im wiatr w żagle. – Przyjęcie umowy handlowej z Kanadą może zrodzić olbrzymie kłopoty dla rolnictwa i firm spożywczych. Ale dla eksporterów np. części do maszyn, mebli, nowych technologii to gigantyczna szansa – uważają specjaliści. 

CETA umowa handlowa

żródło: ShutterStock

Do mowy nie da się już wprowadzić żadnych poprawek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • Matrix(2016-10-12 10:00) Zgłoś naruszenie 20

    41 000 amerykańskich firm prowadzących istotna działalność w Kanadzie też może skorzystać z tej umowy a następne także po rejestracji na terenie Kanady- takie zapisy zawiera umowa. W istocie to umowa między USA i Kanadą a UE. Zróbcie teraz bilans tej umowy droga redakcjo i drogi redaktorze J.Styczyński.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2016-10-12 07:00) Zgłoś naruszenie 10

    Aż mnie głowa rozbolałą, gdy usiłowałem zapamiętać ile to rzeczy Polska eksportuje do Kanady.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!