CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

CETA czyli kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa pomiędzy UE a Kanadą została wynegocjowana w sierpniu 2014 roku. Ta "starsza siostra" TTIP długo trzymana była w tajemnicy (podobnie jak kiedyś ACTA i nadal TTIP). 27 października tego roku może dojść do jej parafowania. Pod naciskiem społecznym, KE zgodziła się co prawda na proces ratyfikacji przez państwa członkowskie, ale jednocześnie postanowiła wprowadzić tę umowę od razu, bez decyzji parlamentów krajowych. Co to oznacza? Że proces ratyfikacji może ciągnąć się latami, ale postanowienia umowy będą wdrażane od razu. Polski parlament także dał zielone światło do wprowadzenia tymczasowego umowy. Dla zwolenników CET-y obniżenie stawek celnych jest wystarczającym argumentem „za”. Dla przeciwników nie, bo -przekonują- korzyści odniesie kilka dużych firm ponadnarodowych, a przeciętni obywatele stracą, tak jak to miało miejsce po wprowadzeniu umowy NAFTA (USA-Kanada-Meksyk). Przestrzegają przed negatywnymi konsekwencjami dla rynku pracy, rolnego, konsumentów i ochrony środowiska. Szczególne zagrożenie stwarza mechanizm ICS (inwestor-przeciwko-państwu), za sprawą którego korporacje mogą skarżyć rządy, jeśli uznają, że ich decyzje (suwerenne przecież) nie pozwalają na planowany zarobek firmy. To rodzi obawy o odejście od demokratycznych zasad. Tu przeczytacie obszernie o umowie CETA, a poniżej prezentujemy galerię - ściągawkę "CETA - krok po kroku". Czy jest się czego obawiać i przeciwko czemu protestować.

Stop CETA, umowy handlowe

żródło: ShutterStock

2. Europejskie rolnictwo nie ma szans w starciu z kanadyjskim modelem przemysłowym

CETA ma znieść 98 proc. barier celnych między UE a Kanadą, w tym 90 proc. barier na produkty rolne i doprowadzić do wzajemnego otwarcia rynków, co dla rynku europejskiego jest bardzo groźne. Wyjątki w liberalizacji rynku rolnego dotyczą m.in. mięsa wołowego, wieprzowiny, drobiu i serów, na które ustalono kwoty. Wejście w życie CETA może doprowadzić do zanikania małych gospodarstw rodzinnych, co najdotkliwiej odczują państwa, w których takie gospodarstwa stanowią podstawę rolnictwa.

CETA ułatwi rozwój i dominację rolnictwa przemysłowego opartego na masowym stosowaniu nawozów sztucznych, herbicydów, a także upraw (a z czasem również hodowli) GMO. Od 2015 roku Kanadyjczycy zezwalają na sprzedaż jabłek modyfikowanych genetycznie, a CETA pozwoli na zwiększenie ich eksportu do Europy, ponieważ obniżone zostaną cła wwozowe z 9 do 0 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (25)

 • czytelnik(2016-10-11 11:11) Zgłoś naruszenie 495

  Ostatnio w internecie podano informację, że w naszym sejmie jest 300 zdrajców i sprzedawczyków, którzy głosowali za CETA. Są wśród nich PiS-owcy, PO-wcy i N-owcy. Należy zanotować ich nazwiska, bo może kiedyś pojawi się możliwość postawienia ich przed Trybunałem Stanu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • czytelniczka(2016-10-11 11:25) Zgłoś naruszenie 405

  skoro ta umowa ma same wady to czemu chcemy ją podpisywać?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • TvKB(2016-10-11 10:54) Zgłoś naruszenie 263

  Pani prof. Oręziak ma rację, gdy ostrzega przed ratyfikacją CETA. Politycy, którzy nie na wszystkim się znają, bo nie muszą, ale o losie obywateli decydują, powinni koniecznie zapoznać się z opinią Pani prof. Oręziak w takim samym zakresie, w jakim zapoznali się z opiniami lobbyistów, których partykularne interesy nie zawsze pokrywają się z interesem publicznym obywateli, których to politycy w parlamencie reprezentują.

  Odpowiedz
 • Straznik(2016-10-14 09:51) Zgłoś naruszenie 233

  Jeśli chcesz za 2000 zł pracować do końca życia to głosuj za ceta.korporacje już dzisiaj spowodowały że pensje od 20 lat stoją w miejscu poza tym rolnictwo padnie znowu przybędzie bezrobotnych z tego sektora czyli podaż pracowników znowu obniży realne zarobki i szanse na rozwoj kraju dlaczego politycy to chcą zrobić nie rozumiem podcinają gałąź na której siedzi 15 milionów obywateli tego kraju

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dla (2016-10-13 04:25) Zgłoś naruszenie 183

  Nóż sie w kieszeni otwiera. Wiadomo, ze biedakom tych umów nie skrojono, zeby lwiej mieli. Bogate hieny zawsze chca sie jeszcze bardziej wzbogacić. Zero empatii, rozumu, refleksji. A my jak te baranki na rzeź chodzimy bo pojecia nie mamy jak z nas doją. Marsz na manifestacje przeciw CETA, TTP itp!!!

  Odpowiedz
 • Śledzik(2016-10-11 19:41) Zgłoś naruszenie 133

  Litości!!! 1. (...)miejsca pracy znikały we wszystkich trzech krajach członkowskich (Kanada, USA, Meksyk), ale największy ich spadek nastąpił w Meksyku. 2. Kanadyjczycy, którzy dzielą się z Europą swoimi doświadczeniami z NAFT-y zwracają uwagę, że po jej wprowadzeniu wpierw wiele miejsc pracy przeniesiono do USA, gdzie były one o połowę tańsze. Po kilku latach te same miejsca zlikwidowano w USA i wyprowadzono do Meksyku, gdzie pracownik jest jeszcze tańszy, a standardy zostały maksymalnie obniżone. To jak to jest?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Krzysztof(2016-10-14 17:25) Zgłoś naruszenie 130

  Ale jak taka stosunkowo mała liczebnie Kanada (35 mln) jest w stanie podpisywać umowę z 10 razy większą UE? Kto i dlaczego za tym stoi? To jakiś nonsens!

  Odpowiedz
 • anna(2016-10-25 14:46) Zgłoś naruszenie 101

  CETA to klęska dla Europy i dla Polski , koniec dobrego jedzenia, koniec dobrej żywności , zdrada, zdrada , zdrada , dlaczego obecny rząd się na to zgodził to zdrada interesów Polski...

  Odpowiedz
 • gość(2016-10-14 08:13) Zgłoś naruszenie 91

  i za stawki głodowe

  Odpowiedz
 • Gość(2016-10-16 18:18) Zgłoś naruszenie 78

  To my nie mamy się czego obawiać, ponieważ mamy najniższe płace i to u nas nastąpi skoncentrowanie zatrudnienia z innych państw....

  Odpowiedz
 • polka(2016-10-30 21:37) Zgłoś naruszenie 40

  Nie wygląda to dobrze , idziemy w złym kierunku . Modyfikowana zywność , wyjałowiona ziemia , wyginiete pszczoły , grube dzieci .

  Odpowiedz
 • A nie? (2016-10-11 10:56) Zgłoś naruszenie 413

  Czyli u nas pracy będzie więcej :)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • x(2016-10-30 11:17) Zgłoś naruszenie 30

  Gdzie nasza suwerenność ? Nasza czyli jednostki . Jesteśmy chodowani jak pieczarki , to jakaś farsa. Pozwalają nam tu wylać swoje żale ale nic więcej . zechcą wprowadzą np CETA niezechcą nie wprowadzą a my i tak mamy związane ręce . to się źle skończy

  Odpowiedz
 • NaCia(2016-11-03 10:36) Zgłoś naruszenie 20

  wybacz ale tu już nie chodzi o miejsca pracy po co oni chcą wysyłać nam tanią żywność skoro tam miliony ludzi głoduje... a mimo to nie chcą tego jeść czemu ? proste jak dzieci umierają po zjedzeniu skażonego mięsa bo u nich liczy się ilość a nie jakość to co się dziwisz... czytałam że zanim tu dotrze ta ich żywność minie kilka lat mają się dostosować do wymogów Unii Europejskiej ale co wymyślicie że to wypali? nawet w środku Unii Europejskiej nie są w stanie tego dopilnować to jak oni sobie wyobrażają przypilnować co i jak produkuje Kanada??? (ktoś tu widzę uważa się za Boga) po za tym niech oni się zastanowią jak dopilnować by nie wtargnęły narkotyki z tamtąd do nas bo itak wystarczająco mamy z tym problemów a to się dopiero zacznie jak zaczną przywozić swoje towary..... No chyba że tu właśnie o to chodzi... szok znów łapówy biorą w łapy i ******** byle ja i nikt inny mnie nie interesuje BRAWO !!!!

  Odpowiedz
 • Thor(2017-02-15 21:36) Zgłoś naruszenie 20

  Na pierwszy rzut oka widac ,ze sie nie oplaca .jaki rynek sprzedazy zdobywa kanada 700 mln ludzi,a europa 35 mln ludzi.to jakby sie zamienic na sklep na wsi na sklep z miasta.widac ,ze jest to dopiero poczatek,tzw noga wsadzona w dzwi by zaraz je szeroko otworzyc szeroko dla korporacji.

  Odpowiedz
 • Elli(2016-11-02 20:47) Zgłoś naruszenie 10

  IDIOKRACJA (to podsumowanie jest również tytułem filmu, który gorąco polecam :) )

  Odpowiedz
 • Leszek(2016-10-30 16:44) Zgłoś naruszenie 16

  Wszyscy piszą jak strasa jest ta umowa. Jaki przemysł straci albo padnie, komu zaszkodzi ,komu pomoże.A ja bym chciał widzie kto z was przestraszonych i krytyków ja przeczytał. Ktoś napisał przez CETA co roku zniknie 200 miejsc pracy w UE. CHCIAŁEM zauważyć, że UE ma 500000000 mieszkańców. Zapytam tez bez CETA, ile znika miejsc pracy i młodych ludzi co uciekają z polski ???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Skłyrs(2017-05-31 23:57) Zgłoś naruszenie 00

  Głosowanie za CETA to zdrada, zdrada po trzykroć zdrada Polskiej racji stanu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!