« Powrót do artykułu

Wojtalik, IGO: Lokalni dostawcy polegną przy zamówieniach publicznych

TTIP ma objąć kwestie wzajemnego dostępu do rynków zamówień publicznych państw UE oraz Stanów Zjednoczonych. Celem umowy jest uproszczenie i zwiększenie przejrzystości procedur, rozszerzony wzajemny dostęp do rynku zamówień publicznych na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, z uwzględnieniem działalności przedsiębiorstw lokalnych, lecz z zapewnieniem o równym traktowaniu wszystkich dostawców usług. Zmierza się też do likwidacji barier wynikających z wymogów lokalnego pochodzenia. Krytycy twierdzą, że usługi publiczne powinny być wyłączone w tekście umowy, by globalne koncerny nie mogły wymusić korzystnych dla siebie rozwiązań. Dostawy wody czy ochrona zdrowia mogą być przedmiotem zainteresowania firm z USA. Jeśli zażądają takiego samego traktowania jak podmiotów krajowych, mogą przejąć część sektora zamówień publicznych.

TTIP

żródło: ShutterStock

Dostęp do zamówień publicznych przedstawiany jest jako jeden z priorytetów UE, który może umożliwić firmom europejskim lukratywne kontrakty w Stanach Zjednoczonych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • gość(2016-05-23 13:14) Zgłoś naruszenie 50

    Chory pomysł, który urodził się w głowach prezesów wielkich międzynarodowych korporacji i naiwnych lub przekupionych biurokratów unijnych. Który ze średnich polskich przedsiębiorców jest ZA TTIP ?! Dodajmy, że mamy problem klimatyczny, który jest totalnie lekceważony przez USA na szczeblu prawnym, zaś UE ma całe mnóstwo obostrzeń ekologicznych . Jak konkurować w takiej sytuacji ? Dodajmy, że dla człowieka i środowiska najzdrowsze jest życie slow: regionalne produkty, lokalne usługi, nieco droższe, ale za to generujące miejsca pracy i wpływy podatkowe do budżetów lokalnych. NIE TTIP !!!!

    Odpowiedz
  • x(2016-05-20 14:28) Zgłoś naruszenie 40

    Ostatnie zdania wyjaśnia wszystko. POlska polegnie w zderzeniu z USA, tak jak ginie w zderzeniu z UE.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!