Najbogatsi Polacy 2016: Zobacz, kto zgromadził największą fortunę

Prestiżowy magazyn biznesowy "Forbes" opublikował ranking najbogatszych Polaków. Sprawdź, kto zgromadził największą fortunę w 2015 roku.

 • <strong>10. Solange i Krzysztof Olszewscy - 1,39 mld zł</strong>
<br><br>
Założyciele firmy Solaris Bus & Coach - jednego z największych koncernów w Europie zajmujących się produkcją autobusów i tramwajów. W rankingu "Forbesa" w 2015 roku zajęli 20 pozycję. 
<br><br>
Na zdjęciu fabryka Solarisa w Bolechowie
 • <strong>9. Antoni Ptak - 1,5 mld zł</strong>
<br><br>
Antoni Ptak od lat inwestuje w wielkie centra i hale targowe. Najbardziej rozpoznawalną nieruchomością, którą posiada jest Centrum Handlowe Ptak w Rzgowie.
<br><br>
W 2015 w rankingu "Forbesa" zajął 11 miejsce.
<br><br>
Na zdjęciu Ptak Fashion City (źródło: Facebook Fanpage)
 • <strong>8. Jarosław Pawluk - 1,6 mld zł 
CTL Logistic</strong>
<br><br>
Jarosław Pawluk znany jest z inwestycji w branży kolejowej. Jedną z większych transakcji jakich dokonał jest była sprzedaż swojej firmy CTL Logistic za 1,4 mld funduszowi Bridgepoint. W rankingu z 2015 roku zajął 15 miejsce.
 • <strong>7. Jacek, Wojciech i Tomasz Furmanowie - 1,61 mld zł</strong>
<br><br>
To właściciele spółki Aflofarm założonej przez ich ojca Andrzeja Furma. Firma jest jednym z liderów w branży farmaceutycznej.
 • <strong>6. Leszek Czarnecki - 2,14 mld zł</strong>
<br><br>
Twórca grupy Getin Holding, w skład której wchodzi między innymi Getin Bank i Getin Noble Bank. Poza sukcesami finansowymi Leszek Czarnecki z powodzeniem rozwija swoją pasję, którą jest nurkowanie. To właśnie do niego należy rekord świata w nurkowaniu jaskiniowym. W 2015 roku w rankingu "Forbesa" zajął 4 miejsce.
 • <strong>5. Anna i Jerzy Starak - 2,9 mld zł</strong>
<br><br>
Jerzy Starak jest głównym udziałowcem Polpharmy - producenta leków. W 2015 zajął 9 miejsce.
 • <strong>4. Dariusz Miłek - 3,55 mld zł</strong>
<br><br>
Założyciel firmy obuwniczej CCC. Zatrudnia ponad 10 tys. pracowników. Zajmuje się również budową centrów handlowych. W ubiegłym roku w rankingu zajął 5 miejsce.
 • <strong>3. Michał Sołowow - 9,2 mld zł</strong>
<br><br>
Główny udziałowiec koncernu chemicznego Synthos oraz firm Rovese - producenta ceramiki. Michał Sołowow jest również profesjonalnym kierowcą rajdowym. Trzykrotnie stawał na drugim stopniu podium na mistrzostwach Europy. W ubiegłym roku w rankingu "Forbesa" również uplasował się na trzecim miejscu.
 • <strong>2. Zygmunt Solorz-Żak - 9,9 mld złotych</strong>
<br><br>
Właściciel m. in. sieci telefonicznej Plus, Superstacji czy Plus Banku. Zajmuje stanowisko prezesa Rady Nadzorczej Polsatu. 
<br><br>
Zajął drugie miejsce w rankingu w 2015 roku.
 • <strong>1. Dominika i Sebastian Kulczyk - 15,9 mld zł</strong>
<br><br>
Zmarły Jan Kulczyk swój majątek postanowił przekazać dzieciom. Szczegółowe zapisy testamentowe sprawiły, że wszystkie przepisane spółki oraz udziały należą jednocześnie do Dominiki i Sebastiana Kulczyka.
statystyki

Komentarze (11)

 • j.(2016-02-26 17:42) Zgłoś naruszenie 146

  Nie kręci mnie to wcale. Ani im nie zazdroszczę, ani ich nie podziwiam, to nie mój świat. Natomiast zazdroszczę każdemu, kto znalazł na świecie swoje miejsce, robi coś co kocha i czuje się z tym dobrze, a niekoniecznie ma z tego jakieś kokosy. Ludzi bardzo bogatych po prostu nie rozumiem, oni sobie żyją w jakimś innym kosmosie i mocno wierzą w to, że miliony, czy może miliardy są im potrzebne do życia jak powietrze. Obawiam się, że żyją w jakiejś iluzji, a gdyby ktoś tak spytał któregoś z nich: „Szanowny Panie, ale po co Panu aż tyle pieniędzy?" - odpowiedzią byłaby konsternacja, bo takich pytań w pewnej sferze się nie zadaje. Ja natomiast uważam, że uczciwa odpowiedź na takie pytanie mogłaby być początkiem refleksji nad sensem tego, co się w życiu robi i może jakiegoś przewartościowania. Kapitalizm, zwany dziś eufemistycznie "gospodarką rynkową", daje możliwość niektórym dochodzenia do wielkich fortun, tylko... po co to im, albo nam wszystkim?... Co z tego ma wynikać?... Jaki z tego pożytek?... To trochę tak, jakby ktoś miał zgromadzone ogromne zapasy żywności na wiele lat i ciągle te zapasy pomnażał ku podziwie i uznaniu innych... No, a pytać "Po co Panu tyle żarcia?" po prostu nie wypada... Ja nic z tego nie rozumiem. Nie rozumiem też tych ludzi, dlaczego, choć mają miliony, ciągle im mało?... Ale to teraz jest niemalże jak religia, że to jest podobno całkiem normalne, że człowiek chce mieć więcej, że się "rozwija" i dochodzi "ciężką pracą" do kolejnych milionów itd. Wydaje mi się, że gdybym miał np. 1 mln zł. to do końca życia robiłbym wszystko za wyjątkiem zarabiania pieniędzy, a jeszcze bym część rozdał biednym. Miałbym wreszcie czas np. na bieganie, czytanie, hobby, itp. i uważam, że mam całkiem zdrowe podejście do życia, bo w nim nie jest najważniejsze, żeby np. mieć złoty zegarek, albo jakąś super brykę, jacht, pałac, albo może nawet odrzutowca, tylko coś zupełnie innego. Ciekawe jest też – tak przy Wielkim Poście – że w Kościele raczej akcenty są rozłożone inaczej i choć mówi się o „uchu igielnym”, a chciwość to jeden z tzw. „Grzechów Głównych”, to nawet miliarder mieszkający w złotym pałacu, nie zasługuje na miano „żyjącego w grzechu” (oczywiście jeśli mieszka w tym pałacu i sypia w swoim złotym łóżku sam!) Ale motorem napędowym gospodarki kapitalistycznej jest z jednej strony popyt (a więc ludzie muszą ciągle coś kupować, nawet jak tego nie potrzebują i temu służy cały przemysł reklamowy, pseudopromocje, manipulowanie ludźmi, żeby tylko kupowali i kupowali!), a z drugiej strony chciwość bogaczy, którym nigdy nie jest dosyć. No ale... chcieliśmy kapitalizmu (oj, przepraszam, ciągle się mylę: gospodarki rynkowej!) no to mamy i nie narzekajmy!

  Odpowiedz
 • A jak tam zdrówko, Żaku?(2016-02-26 19:08) Zgłoś naruszenie 110

  Trza uważać, nawet jak ci wąsa będą przycinać.

  Odpowiedz
 • nie potrzebujący wiele(2016-02-26 19:51) Zgłoś naruszenie 106

  Jestem ciekawy ile ludzie zarabiają w firmach tych nowobogackich?. Pewnie najniższą krajową?.Mógłby się ktoś wypowiedzieć- o ile stać ich na "kompiuter" i internet.

  Odpowiedz
 • Ten system ...(2016-02-27 12:07) Zgłoś naruszenie 91

  .... każdemu to umożliwia ... przepraszam , nie każdemu ... temu co nie ma kolesi, nie.

  Odpowiedz
 • EU(2016-03-15 16:57) Zgłoś naruszenie 30

  Pnie L.Wałęsa ,kogo Pan puścił w skarpetkach , powiem panu naród! Agencie SB.

  Odpowiedz
 • arimgdynia(2016-03-11 18:17) Zgłoś naruszenie 30

  PEWNIE DOROBIŁ SIĘ NA REKLAMACH- BO JEGO STACJE NAGMINNIE SIĘ SPÓŹNIAJĄ, CO DZIESIĘĆ MINUT REKLAMA I CIĄGLĘ W KÓŁKO TO SAMO LECI !!!!! RZYGAĆ SIĘ CHCE- OGLĄDAĆ POLSATOWSKIE STACJE !!!!!

  Odpowiedz
 • kirk(2016-03-05 22:17) Zgłoś naruszenie 20

  Najbardziej to mi się podoba ten super bolid co stoi przed Aflofarmem na zdjęciu. :P

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ewwefrwr(2016-03-12 04:15) Zgłoś naruszenie 10

  solorz agent SB cha cha cha cha cha cha cha cha najbogatszy ale zlodziej bo napewno nie biznesmen cha chahc acha cha cha cha ch ach cha c h przeciez to skandal

  Odpowiedz
 • vzd(2016-02-26 17:08) Zgłoś naruszenie 07

  auto prezesa widoczne na zdjęciu. zawsze by ł skromnym człowiekiem

  Odpowiedz
 • Przemysław S(2016-06-27 20:41) Zgłoś naruszenie 00

  Gratuluje Panie Mazgaj 91 miejsca! - jako były pracownik przypominam Panu że nadal nie otrzymałem należnego wynagrodzenia z 2015 roku...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!