« Powrót do artykułu

10 przykazań światowej gospodarki to mit. Tak kończy się konsensus waszyngtoński

No i nie ma już konsensusu waszyngtońskiego. Wystarczyło kilka lat testowania go na skórze pierwszego świata, by większość filarów tego potężnego ekonomicznego dekalogu została sfalsyfikowana. I całe szczęście. Tylko kiedy to dotrze do świadomości opinii publicznej?

Christine Lagarde, dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Funduszu Walutowego

autor: Tomohiro Ohsumiżródło: Bloomberg

Christine Lagarde w czasie niedawnej wizyty w Brukseli wygłosiła przemówienie „Czas na podniesienie wszystkich łodzi”. Szefowa MFW kilka razy wspomniała o konieczności budowy „nowego konsensusu”. Takiego, który w sposób aktywny walczy z nierównościami

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (9)

 • Szofer(2015-06-29 06:53) Zgłoś naruszenie 00

  To puste z czego i Salomon nie naleje to sami stworzyli,przecież gospodarka sterowana tym systemem nie miała prawa długo przetrwać, chyba że 10 lat temu wiedzieli na 1000% że będą zasiedlać inną planetę w ciągu 2 lat.

  Odpowiedz
 • "Czas na podniesienie wszystkich lodzi"(2015-06-29 03:58) Zgłoś naruszenie 00

  "Czas na podniesienie wszystkich lodzi" to powinno byc haslo wszystkich partii w kampanii wyborczej oraz jego odpowiedzialne i madre przekucie na odpowiednie programy spoleczno-gospodarcze.

  Ciesze sie. Ida lepsze czasy dla wschodniej Unii Europejskiej /kraje postkomunistyczne/.

  Odpowiedz
 • Dość zlodzijstwa(2015-06-29 04:12) Zgłoś naruszenie 00

  RE zwalcza socjalizm,. Lichwa tu daje,

  Odpowiedz
 • adam(2015-06-28 19:41) Zgłoś naruszenie 00

  Cały ten dekalog, choć nie w tak zironizowanej formie, jest w dalszym ciagu aktualny. To, że nie jest przestrzegany, to osobna historia i jednocześnie przyczyna słabego wzrostu giospodarek zachodu. Bo w wiodących krajach Azji płd wsch jest stosowany !!!

  Odpowiedz
 • zwalczam socjalizm(2015-06-28 21:33) Zgłoś naruszenie 00

  Kompletna bzdura rodem z lewackiego squotu. Konsensus Waszyngtoński rozpędził gospodarki wielu krajów do niespotykanego wcześniej tempa, jedynie SOCJALIŚCI zaczęli hamować i psuć. To co zaczęli na samym początku wyprawiać Francuzi za Mitteranda czy Szwedzi za Palmego było właśnie proszeniem się o budżetowe kłopoty. Obecnie mocowanie się z KW uprawia węgierski dyktatorek gulaszowy nazwiskiem Orban. W Polsce zamierza to zrobić PiS. Jeśli się na to zgodzimy, skończymy jak Węgrzy z VATem 27% i jak Francuzi z długiem publicznym dobijającycm do 100% PKB. USA też już są na tej drodze, bo mają za prezydenta neomarksistowskiego szarlatana.

  Odpowiedz
 • rudy z budy(2015-06-28 22:45) Zgłoś naruszenie 00

  re: zwalczam socjalizm - węgierską gospodarkę w czasach poprzedników Orbana, właśnie postkomuchów i socjalistów konsensus waszyngtoński wpędził w totalny kryzys

  Odpowiedz
 • pinokio(2015-06-29 00:03) Zgłoś naruszenie 00

  jaki dekalog,dyktat ssameryki ,czas kapoki kupowac.

  Odpowiedz
 • Sender+(2015-06-29 12:37) Zgłoś naruszenie 00

  Masoneria światowa znowu się pogubiła w swoich pomysłach. Chcieli być bogami, a wyszło jak zawsze. Wprowadzili chaos gospodarczy, szantażowali rządy i ograbili budżety państw, zniszczyli wiele narodowych gospodarek, utrzymują presję wobec narodów, ogromne zadłużenie i niepewność. Rozwiązaniem praktykowanym przez nich zakulisowo przez historię było zawsze wywołanie większego chaosu czyli rewolucji lub wojny. To pozwalało im zachować na świecie wpływy, władzę i osiągnąć wymierne korzyści materialne.

  Odpowiedz
 • gsds(2015-10-30 09:52) Zgłoś naruszenie 00

  Konsensus waszyngtoński to łupienie słabych gospodarek przez obcy kapitał. Koniec kropka.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!