Sześć globalnych megatrendów, które wywrą wpływ na społeczeństwa, kulturę i gospodarkę

Cyfrowa przyszłość, wzrost przedsiębiorczości, globalny rynek, urbanizacja, surowce i zasoby naturalne oraz ochrona zdrowia – to zdaniem ekspertów EY najważniejsze trendy, które zadecydują o rozwoju świata. Megatrendy to globalne siły, które mają wpływ na wszystkich ludzi. Zmieniają społeczeństwa, kulturę oraz gospodarkę. Są ze sobą połączone i wpływają na siebie. Pozwalają lepiej zrozumieć wyzwania i szanse, jakie stoją przed biznesem na całym świecie. Takie wnioski płyną z raportu firmy doradczej EY pt. „Megatrendy 2015”.

Widok na szanghajskie centrum finansowe. Chińską aglomerację zamieszkuje ok. 18,4 mln. ludzi.

żródło: ShutterStock

Urbanizacja

Świat przenosi się do miast - w 2015 roku mieszka w nich już 54% ludzi. W 2050 będzie to 66%. Ustawodawcy oraz biznes, jeśli chcą czerpać z korzyści, jakie daje urbanizacja, muszą efektywnie planować i przyciągać zrównoważone inwestycje w drogi, autostrady, mosty, porty, lotniska, zasoby wodne, energetykę, telekomunikację i wszystkie inne elementy infrastruktury. Szacuje się, że konieczne nakłady wyniosą między 60 a 70 bilionów USD. 750 największych miast świata generuje 57% globalnego PKB. Główny rozwój miast będzie miał miejsce w krajach gwałtownie rosnących, w tym przede wszystkim w Afryce. Ale 5 największych metropolii, czyli Tokio, Nowy Jork, Los Angeles, Londyn i Paryż utrzyma swoją kluczową rolę biznesową i handlową. Największym wyzwaniem dla rządzących jest i nadal będzie miejska bieda. Prawie miliard ludzi mieszka w slumsach, a jeśli nic się nie zmieni to w ciągu 15 lat liczba ta się podwoi.

statystyki

Komentarze (1)

  • bct(2015-04-25 20:49) Zgłoś naruszenie 03

    oczywiscie ani slowa o bitcoinie, wynalazku na miare internetu ktory moze zrewolucjonizowac finanse. I co sie potem dziwic, ze zyjemy w zacofanym kraju skoro media niewiele o tym mowia a potem obudzimy sie z reka w nocniku jak zwykle.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!