Sześć globalnych megatrendów, które wywrą wpływ na społeczeństwa, kulturę i gospodarkę

Cyfrowa przyszłość, wzrost przedsiębiorczości, globalny rynek, urbanizacja, surowce i zasoby naturalne oraz ochrona zdrowia – to zdaniem ekspertów EY najważniejsze trendy, które zadecydują o rozwoju świata. Megatrendy to globalne siły, które mają wpływ na wszystkich ludzi. Zmieniają społeczeństwa, kulturę oraz gospodarkę. Są ze sobą połączone i wpływają na siebie. Pozwalają lepiej zrozumieć wyzwania i szanse, jakie stoją przed biznesem na całym świecie. Takie wnioski płyną z raportu firmy doradczej EY pt. „Megatrendy 2015”.

Forex. Fot. Shutterstock

żródło: ShutterStock

Globalny rynek

Przez najbliższe 10 lat ton światowej gospodarce będą nadawać gwałtownie rozwijające się kraje, a różnica pomiędzy nimi i państwami rozwiniętymi będzie się zmniejszać. Walka o talenty stanie się głównym elementem globalnego rynku. Wymusi też większą różnorodność siły roboczej, bo to daje przewagę konkurencyjną. Już teraz 60% miejsc pracy wymaga umiejętności, które ma zaledwie 20% całej populacji. Liderami rozwoju będą państwa azjatyckie, w tym przede wszystkim Chiny i Indie, które za 20 lat mogą być największymi na świecie inwestorami. Staną się też najbardziej innowacyjne - w ciągu ostatnich 5 lat kraje tego regionu zwiększyły nakłady na badania i rozwój z 33 do 40%. W czołówce znajdą się także: Afryka Subsaharyjska, Bliski Wschód oraz Afryka Północna. Dla globalnych firm będzie to oznaczało konieczność zmiany strategii, zwłaszcza że w 2030 roku 2/3 światowej klasy średniej, mającej znaczące możliwości zakupowe, będzie pochodziło z Azji.

statystyki

Komentarze (1)

  • bct(2015-04-25 20:49) Zgłoś naruszenie 03

    oczywiscie ani slowa o bitcoinie, wynalazku na miare internetu ktory moze zrewolucjonizowac finanse. I co sie potem dziwic, ze zyjemy w zacofanym kraju skoro media niewiele o tym mowia a potem obudzimy sie z reka w nocniku jak zwykle.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!