Sześć globalnych megatrendów, które wywrą wpływ na społeczeństwa, kulturę i gospodarkę

Cyfrowa przyszłość, wzrost przedsiębiorczości, globalny rynek, urbanizacja, surowce i zasoby naturalne oraz ochrona zdrowia – to zdaniem ekspertów EY najważniejsze trendy, które zadecydują o rozwoju świata. Megatrendy to globalne siły, które mają wpływ na wszystkich ludzi. Zmieniają społeczeństwa, kulturę oraz gospodarkę. Są ze sobą połączone i wpływają na siebie. Pozwalają lepiej zrozumieć wyzwania i szanse, jakie stoją przed biznesem na całym świecie. Takie wnioski płyną z raportu firmy doradczej EY pt. „Megatrendy 2015”.

Luksus, bogactwo, pieniądze

żródło: ShutterStock

Wzrost przedsiębiorczości

Rozwój technologii umożliwił rozwój przedsiębiorczości. – Przedsiębiorcy są coraz większą siłą napędową wzrostu gospodarczego. Przy dzisiejszych rozwiązaniach technologicznych mają możliwość oferowania globalnych rozwiązań bez konieczności wielomilionowych inwestycji. Wielu z nich to młodzi ludzie w wieku od 25 do 34 lat. Coraz więcej wśród nich jest także kobiet. Ich innowacyjne rozwiązania i kreatywność zapewniają miejsca pracy oraz rozwój nowych usług i produktów – mówi Paweł Tynel, Partner, Dział Doradztwa Podatkowego EY, Lider Grupy Zarządzania Innowacjami. 50% przedsiębiorców na świecie nie ma więcej niż 45 lat. W badaniu Universum przeprowadzanym w 42 gospodarkach rozwiniętych, aż 70% tzw. „Millenialsów” decyduje się na prowadzenie własnego biznesu. Ale największą zmianą jest rosnący udział kobiet. W tej chwili na świecie 126 milionów kobiet ma swój biznes, a ponad 48 milionów zatrudnia innych pracowników. Małe i średnie przedsiębiorstwa, założone i prowadzone przez kobiety, rozwijają się 2 razy szybciej niż pozostałe firmy. Przedsiębiorczość to domena gospodarek krajów szybko rozwijających się. W państwach Afryki Subsaharyjskiej 19% wszystkich osób w wieku 18-64 to przedsiębiorcy. W Ameryce Południowej 19%, a w Azji 12%. Dla porównania w Unii Europejskiej to zaledwie 8%. Ten trend potwierdzają także zwycięzcy światowej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku (EY Entrepreneur of the Year) - od wielu lat są to przedsiębiorcy właśnie z tych regionów świata. Największym wyzwaniem pozostaje finansowanie, stąd obserwowany gwałtowny rozwój crowdfundingu (także jako narzędzia inwestowania kapitału) oraz zmiana sposobu działania firm typu venture capital.

statystyki

Komentarze (1)

  • bct(2015-04-25 20:49) Zgłoś naruszenie 03

    oczywiscie ani slowa o bitcoinie, wynalazku na miare internetu ktory moze zrewolucjonizowac finanse. I co sie potem dziwic, ze zyjemy w zacofanym kraju skoro media niewiele o tym mowia a potem obudzimy sie z reka w nocniku jak zwykle.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!