GMO w Polsce: Na jakich zasadach sprzedawana jest żywność genetycznie modyfikowana

GMO to organizm inny niż organizm człowieka, którego materiał genetyczny został zmieniony  w sposób niezachodzący w warunkach naturalnych. Najczęściej używa się tego terminu w odniesieniu do żywności. Chociaż wiele instytucji przekonuje o nieszkodliwości takich produktów, to jednak wprowadzanie ich na rynek objęte jest surowymi procedurami.

Kobieta w sklepie

żródło: ShutterStock

Minister, jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że zagraża zdrowiu ludzi lub środowisku, może w drodze decyzji tymczasowo zakazać lub ograniczyć sprzedaż produktu GMO. Zezwolenie na obrót GMO może zostać cofnięte jeżeli pojawią się informacje wpływające na ocenę stosunku produktu wobec zdrowia ludzi i bezpieczeństwa środowiska.

Podstawa prawna: USTAWA z dnia 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • czytelnik(2015-03-20 08:52) Zgłoś naruszenie 00

  ciekawe, czy taką żywność jedzą ci co podjeli decyzję o modyfikowaniu

  Odpowiedz
 • $(2015-03-20 12:26) Zgłoś naruszenie 00

  ...decydenci nie jedzą żywności modyfikowanej,dla siebie mają ekologiczną żywność ze specjalnych gospodarstw rolnych :)

  Odpowiedz
 • wynalazca(2015-03-20 17:19) Zgłoś naruszenie 00

  Hehehe,GMO nie jest koszerna,tylko dla gojów

  Odpowiedz
 • olsztyniak(2015-03-25 16:57) Zgłoś naruszenie 00

  Nikt nie pisze o sednie problemu, dlaczego żywność genetycznie modyfikowana może stanowić zagrożenie dla człowieka. Nie mówię tu o żadnych kwestiach moralnych, czy wypierania jednych organizmów przez drugie, ale o fakcie genetycznego uodparniania roślin na środki chwastobójcze. Dzięki temu można podać więcej tych środków, a roślina da piękny plon. Jednak mu, ludzie ten plon nasączony chemią później zjadamy. Proszę zauważyć, że najwięksi producenci środków ochrony roślin, jednocześnie są producentami nasion. Takie nasączone chemią przeciwchwastową i "przeciwrobalową" żywność na pewno nie jest zdrowa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!