Miliard euro na unowocześnienie internetu: MAC walczy z białymi obszarami NGA

Ile miejsc w Polsce ma przestarzałe łącza? Tego dowiemy się do 15 maja. Wtedy końca dobiegną zorganizowane przez MAC konsultacje ws. białych obszarów NGA. Do tego czasu resort czeka także na plany inwestycyjne. Stawka jest wysoka - na inwestycje ministerstwo przeznaczy ponad 1 miliard euro.

internet, wirus

żródło: ShutterStock

MAC ogłasza konsultacje społeczne obszarów białych NGA i czeka na plany inwestycyjne

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozpoczyna konsultacje w sprawie tzw. białych obszarów NGA. Do 15 maja resort ustali gdzie na cyfrowej mapie Polski są miejsca, w których konieczne są interwencje. Na te MAC planuje przeznaczyć niebanalną kwotę ponad 1 miliarda euro z I Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie rozwoju szerokopasmowych sieci NGA. Ministerstwo czeka także na trzyletnie plany inwestycyjne przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

- Wsparcie publiczne może być udzielone tylko na białych obszarach NGA – czyli takich, gdzie nie ma i najprawdopodobniej w ciągu trzech lat nie powstanie infrastruktura NGA na zasadach rynkowych - zastrzega MAC.

Czym są białe obszary? Jak czytamy w dokumentach programu, chodzi o punkty adresowe w których, na podstawie danych z inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej za rok 2013 (prowadzonej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej) nie występuje infrastruktura umożliwiająca świadczenie usług dostępu do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s.

W otwartych konsultacjach mogą wziąc osoby fizyczne (obywatele) i osoby prawne (m. in. przedsiębiorstwa).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • Tomek(2015-03-18 21:54) Zgłoś naruszenie 00

    MAiCK sam sobie zaprzecza. Z jednej strony stara się walczyć z białymi plamami a z drugiej strony wprowadza kolejne utrudnienia dla inwestorów poprzez kolejne nowelizacje ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne(ostatnia aktualizacja z 12 lipca 2014 roku), która zatrzymała większość inwestycji budowlanych w Polsce. Kolejną nowelizację szykują senatorowie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!