« Powrót do artykułu

Marek Belka do bankowców: A teraz powiem o was prawdę

To nieprawda, że banki są tylko przedsiębiorstwami komercyjnymi, odpowiadają tylko przed akcjonariuszami i mają tylko efektywnie funkcjonować i przynosić im dywidendę. Od czasu, gdy wprowadzono na świecie system publicznego ubezpieczenia depozytów, staliście się częścią państwa. I macie nie tylko prawa, ale też bardzo poważne obowiązki

Marek Belka

żródło: Newspix

Marek Belka

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (28)

 • sn(2015-02-07 07:52) Zgłoś naruszenie 40

  Banki publicznie wciskały (publicznie wiadomo) kit frankowiczom ,jakie to dobre te kredyty ,tym samym jako fachowcy wprowadzili w błąd klientów i powinni za to ponieść odpowiedzialność. To bank przede wszystkim
  ma się znać na prawach i relacjach finansowych rynku (zatrudnia sztab ludzi fachowców z wykształceniem w bankowości i finansach) w tym EU i przedstawiać klientowi na czas trwania kredytu(20 -30 lat ) scenariusz relacji walut i oprocentowania , aby klient był świadom konsekwencji przy podpisywaniu umowy -skoro tego nie uczynił na piśmie, to jest winien skutków. Rząd ,Sejm ,Senat nie powinien gadać, a pilnie wprowadzić takie przepisy , aby nie było takiej sytuacji że kredyty po ich spłacaniu przez 10 lat ,były wyższe niż wartość mieszkania, aby nie dopuścić do destabilizacji finansowej banków ,klientów i Państwa (przykład USA ile mld USD dopłacono do tego krachu,powiększając inflację, ruinę dodruk USD) . Czas najwyższy podjąć pilne decyzje profilaktyczne !!!

  Odpowiedz
 • jerry m(2015-02-06 10:47) Zgłoś naruszenie 10

  " A teraz powiem o WAS prawdę" O NAS, O NAS , panie Belka. Pan jest prezesem banku. Jak tam te franki, wcześnie zakupione, po niższej cenie?

  Odpowiedz
 • 2. za mało(2015-02-06 19:06) Zgłoś naruszenie 10

  2. Za mało w mediach pokazuje się, jak ważna jest regulacja, aby nie doszło do wciągnięcia ludzi w kredyty czy opcje walutowe, którzy nie będą mogli udźwignąć spłaty swoich zobowiązań, którzy przez to stracą swoje oszczędności i włożony dotychczasowy kapitał a na końcu zostaną bez mieszkania i z długiem. Warto pokazywać aż do przesytu, jak takie sytuacje gdy skala takiego zjawiska jest duża ma wpływ na wewnętrzny popyt na usługi i towary, który generuje popyt na miejsca pracy, generuje wpływy podatkowe budżetu i składkowe do ZUS, więc może to dotrze do głów polityków, którzy nie rozumieją takich zależności.

  Odpowiedz
 • Max(2015-02-06 20:29) Zgłoś naruszenie 10

  bylibyśmy w innym miejscu, jakby media pokazywały przykłady do czego zdolne są banki na przykładach sytuacji, jakie miały miejsce w rozwiniętych krajach kapitalistycznych, jakby media przestały przedstawiać finansistów jako autorytety zaufania publicznego i przestały traktować finansistów, jak święte krowy, a za to zaczęły ich prześwietlać i patrzeć im na ręce.
  Belka dobrze mówi ale z rządem i nadzorem finansowym/bankowym są zdani na łaskę międzynarodówki finansistów, u których zdążono nas zadłużyć. Zaczniemy podskakiwać to międzynarodówka finansistów zamknie kroplówkę i każe spłacać nam długi zaciągnięte przez polityków. Tak o to staliśmy się kolonią międzynarodówki finansistów. Aleluja Braci I Siostry.

  Odpowiedz
 • wynalazca(2015-02-07 12:44) Zgłoś naruszenie 10

  Hehehe,cieć 'polskich kasyn' przemówił,skończcie opowiadać ludziom bajki,banki to są kasyna,nigdy nie tracą,zawsze traci ten co trzyma pieniądze i bierze kredyt

  Odpowiedz
 • misiek(2015-02-06 11:00) Zgłoś naruszenie 10

  król jest nagi - już wszyscy widzą jaką rolę spełniają banki - dojarki do krów, Tak by wydoić z ludzi i przetransferować w obieg międzybankowego pieniądza.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-02-06 10:35) Zgłoś naruszenie 00

  Coś mi się wydaje , że ludzkim głosem Belka zaczął nadawać ; chociaż taki Oleksy , przed śmiercią , też się prewencyjnie nawrócił .
  I nawet za grzechy , jakoby , rzekomo żałował .

  Odpowiedz
 • dyrdy(2015-02-08 00:24) Zgłoś naruszenie 00

  jak się koło dupy pali, to świętego zgrywa

  Odpowiedz
 • jan(2015-02-07 16:52) Zgłoś naruszenie 00

  przepraszam ale w moim komentarzu nastapiła pomyłka tzn. dotyczy umów z roku 2008 za co przepraszam

  Odpowiedz
 • nadal nie pokazuje się(2015-02-06 19:31) Zgłoś naruszenie 00

  Nadal nie pokazuje się do czego prowadzi polityka najniższej ceny, która wymusza w gospodarce na bardzo dużą skalę szukania rozwiązań obniżających daniny dla budżetu i do ZUS i wymaga utrzymywania wynagrodzeń pracowniczych poniżej ich wydajności, a więc dławiony jest wewnętrzny popyt, bo pracownik dostaje mniej niż wynika to z jego wydajności. Z czasem pracownik, który widzi co się dzieje przestaje się starać i zaczyna pracować byle jak i oszukiwać. Stąd oprócz bylejakości mamy co raz mniejsze wpływy do budżetu co wymaga jeszcze większego zadłużania budżetu czyli nas wszystkich i także tych najbiedniejszych aby można było utrzymać funkcjonowanie tzw. budżetówki.
  Z czego ma być wewnętrzny popyt na polskie usługi i towary, jak pozwala się bezczelnie drenować portfele rodzin łapanych na przynętę opracowaną przez fachowców zatrudnionych w bankach, którzy w tej dziedzinie są wysokiej klasy specjalistami i tam nie dzieje się nic przypadkowo.

  Odpowiedz
 • 3. za mało(2015-02-06 19:27) Zgłoś naruszenie 00

  3. Za mało w mediach pokazuje się do czego doszły kraje w których władza umożliwiła, aby obywatele (poddani) mieli za co zwiększać wewnętrzny popyt, tak jak to odbyło się w Wielkiej Brytanii, która dzięki temu stała się w ciągu 200 lat największym imperium z wieloma koloniami, które wydrenowali, i jak to się stało, że tak duże Indie stały się ich kolonią, i jak to się stało, że potrafili skorzystać z doświadczeń Holandii w finansowaniu dalekich podróży i podbojów po sukna indyjskie, po przyprawy, po drogocenne kruszce i kamienie.

  Odpowiedz
 • za mało(2015-02-06 19:02) Zgłoś naruszenie 00

  Za mało w mediach pokazuje się do czego prowadzi nagła możliwość kupowania mieszkań dzięki bankom gdy za bardzo obniżą kryteria kredytowe i do tego zaoferują kredyty w obcej walucie o niższym oprocentowaniu w sytuacji gdy międzynarodówka finansistów gra na umocnienie złotego, aby później przywrócić wartość złotego do stanu jaki ma względem liczących się walut i jak to prowadzi do skokowego podniesienia się cen za tzw. m2 mieszkania i za materiały budowlane, które wymagają brania jeszcze większych kredytów, co zwiększa atrakcyjność kredytów w obcej walucie, które mają niższe oprocentowanie od złotówkowego.

  Odpowiedz
 • tm(2015-02-06 10:43) Zgłoś naruszenie 00

  Belka chce przerzucić winę na banki, za nieudolność rządów ostatnich lat.
  To rząd i jego służby powinny być odpowiedzialne za państwo, a nie banki.

  Odpowiedz
 • wojt(2015-02-06 13:44) Zgłoś naruszenie 00

  Tego pan tu nie powinno być - to jest arogancja władzy! Marek Belka podczas knajpianego spotkania – przypomnę – omawiano scenariusz wykupywania obligacji skarbowych przez NBP. Nie po to, by pomóc finansom publicznym, ale po to, by pomóc Platformie utrzymać się przy władzy.
  Zgadzam się z Tyrmandem – „Patrzę na polski rynek i widzę korupcję polityczną, widzę klasę rządzącą, która chce zniszczyć wartość tylko po to, żeby przetrwać, mieć korzyści i zgromadzić majątki. Potrzebujemy ograniczenia kadencyjności – to jedyny sposób, żeby zapewnić uczciwość polityków”. Sektor bankowy, energetyczny i górniczy wiedzą, jak to jest, kiedy klasa rządząca okrada wszystkich Polaków.

  Odpowiedz
 • b(2015-02-06 07:51) Zgłoś naruszenie 00

  temat, jak temat, pewnie kasę niezłą nabili choc moze krytyka słuszna, a w narodzie postępując ubóstwo, oferty banków dla w zasadzie zagarniajacych bogaczy lub żadnej konkretnej oferty , bo nie ma na spłaty a nie chcą umorzyć od razu jak zus wielu lub państwo pomóc, by każdy sobie domek wystawił i działkę chociaż , zamiast mieszkać w "slumsach' , ale oczywiście nie !!!,

  Odpowiedz
 • korina(2015-02-06 15:47) Zgłoś naruszenie 00

  Nie ufam ani za grosz bankom. Kiedy idę do banku i widzę, jak kłapią, aby mnie namówić na te ich "korzystne oferty", to aż mnie odrzuca. W tyle głowy cały czas mam myśli, że chcą mnie oszukać i położyć łapę na moich oszczędnościach.

  Odpowiedz
 • ABZ(2015-02-06 09:33) Zgłoś naruszenie 00

  "Pierwszy sprawiedliwy". Żałosne... Jako prezes NBP powinien podjąć konkretne działania, i co i nic...
  Dlaczego banki działają ponad prawem, a ten (nie)rząd im to umożliwia?.
  - umowy kredytowe denominowane kursem franka stosowane przez banki zawierają sprzeczne z prawem zapisy. Niektóre z nich były kwestionowane już w 2008r. Pomimo to banki stosowały je nadal.
  - W jakim kraju bank (do niedawna instytucja zaufania publicznego) może działać ponad prawem?
  - Dlaczego instytucje które powinny egzekwować prawo tego nie czynią?
  - Jak nazwać rząd który dopuszcza do tego aby bezprawne działania banków spychały poza margines 2 mln. obywateli?.
  Ten rząd nic dla swoich obywateli nie zrobił i nie zrobi, o czym przekonamy się kolejny raz

  Odpowiedz
 • dziadek Franek(2015-02-06 09:20) Zgłoś naruszenie 00

  do -7: czytelnik- PRAWDĘ POWIEDZIAŁ ! ! -„Polska nie może pozwolić, żeby kawał polskiego państwa, bo BGŻ to nie jest tylko kawał systemu finansowego, to kawał państwa, żeby po prostu poszedł w ręce jakiegoś, znów nie wiadomo, inwestora” – mówił na taśmach prawdy szef NBP Marek Belka.

  „Nie potrafimy wyrównać szeregu i wydobyć z siebie jako państwo wspólnego komunikatu w sprawie banku. [...]
  -W Polsce dwie trzecie banków jest we władaniu zagranicznym. To nie jest tak, że ja robię z tego jakiś problem typu PiS-owskiego, wiesz, suwerenność, srelność. [...]
  -Te mamusie banków polskich już są przecież sk...wione. To widać. Irlandczycy, vide Portugalczycy” – mówi prezes NBP.

  Odpowiedz
 • kowalski(2015-02-06 09:14) Zgłoś naruszenie 00

  ok a fundusze idea przemianowane ia Inventum , co z nimi dlaczego, czy były tylko źle zarzadzane ??kiedy nastapi wypłata po nich resztówki przez ING bank

  Odpowiedz
 • asd(2015-02-06 15:22) Zgłoś naruszenie 00

  siłę bankom mogą dać lub mogą odebrać ci co deponują u nich oszczędności,
  więc może warto stworzyć ranking, które banki stosują dobre praktyki, które wspierają inwestycje w Polsce, które rozwijają nasz przemysł a które stosują triki, aby wydoić swoich klientów, które narażają na utratę depozyty oszczędnościowe bo przeholowały z dawaniem kredytów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!