Rok 2014 w podatkach: zobacz najważniejsze tegoroczne rozstrzygnięcia sądów i TK

Kończący się rok obfitował w ważne rozstrzygnięcia zarówno Trybunału Konstytucyjnego, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pozwoliły one zakończyć wiele ciągnących się latami sporów z fiskusem. Nieodpłatne świadczenia dla pracowników, dochody ukryte przed fiskusem i zasady rozliczania strat podatkowych. To najistotniejsze zagadnienia podatkowe, które doczekały się ostatecznych rozstrzygnięć w 2014 r. Przedstawiamy najważniejsze orzeczenia podatkowe mijających 12 miesięcy.

prawo

żródło: ShutterStock

Wyrok podstawą zwrotu

Niezależnie od tego, czy wyroki Trybunału Konstytucyjnego stwierdzają jednoznacznie niekonstytucyjność danego przepisu, czy mają tylko charakter interpretacyjny, mogą być one podstawą do żądania przez podatników zwrotu nadpłaty. Potwierdził to NSA w wyrokach z 22 października (np. sygn. akt II FSK 457/14).

Wyrok interpretacyjny TK to taki, w którym trybunał uznał, że badany przepis jest zgodny z konstytucją, ale jedynie pod warunkiem, że jest rozumiany w określony sposób. Taki charakter miał wyrok TK w sprawie nieodpłatnych świadczeń.

To samo odnosi się do skutków interpretacyjnych wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE. W orzeczeniu z 18 grudnia 2014 r. NSA potwierdził, że one także są podstawą do żądania zwrotu nadpłaty (sygn. akt I FSK1203/14).

Zdaniem Pawła Rutowicza, doradcy podatkowego i starszego konsultanta z EY, podejście NSA jest prawidłowe.

– Nie można różnicować wyroków TK i TSUE na lepsze (takie, które stwierdzają wprost niezgodność danego przepisu z konstytucją) i gorsze. Jedne i drugie dają podstawę do żądania stwierdzenia nadpłaty – uważa ekspert.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • Wolfram(2014-12-30 07:35) Zgłoś naruszenie 00

  Co to za prawo? Konstytucja to śmieć a TK stanowi faktycznie prawo. Jeżeli przepis jest niekonstytucyjny tzn. jest niezgodny i to z ustawą zasadniczą, czyli najważniejszym aktem prawnym obowiązującym w RP (pomijam kwestie przepisów unijnych bo to odrębna i dyskusyjna sprawa) to nie może być stosowany i tyle. Jeżeli tak sądy podchodzą do sprawy a od maluczkich wymaga się przestrzegania przepisów i to często tak zawiłych, że doświadczeni prawnicy nie wiedzą, co z tym zrobić, to co jest do kota?

  Odpowiedz
 • Z(2014-12-30 08:52) Zgłoś naruszenie 00

  Wczoraj w programie u Lisa padły postulaty zlikwidowania pałacu prezydenta i tej funkcji, podano gigantyczne kwoty utrzymania tej świty, większe niż monarchii brytyjskiej, ale sam Lis, ksiądz (chyba uwzględniał pozostawione mu jeszcze „luzy” podatkowe, bo innych złodzieje i oszuści klęczący w każdym kościele pierwsi gnębią z dnia na dzień) i jeszcze chyba inny obecny, wyrazili dyskretny sprzeciw przeciwko likwidacji tej chyba jednak postubeckiej instytucji, powołując się na prawo veta, marnego i czego chce, a prezydent tego kraju podpisuje dalej co się da, wszystkie buble mając zdecydowaną większość obywateli gdzieś, sam ma wiele dzieci, wszystkie wykształcił i kształci-studia, na co trzeba dużo pieniędzy, a tu z dnia na dzień rodzina jednodzietna, której wszystko chyba on i jemu podobni przy korytach utrudniają, gdzie tam planować, czy marzyć itp. o kolejnym, coraz w większe ubóstwo popada, mydli oczy , ze walczył z komuną, a widać że za tej komuny , to dzieci wychował i to nieźle, a teraz bierze duże stałe sumy , jeździ gdzie chce i za ile chce, a niedługo ogromna emerytura, czy ten historyk, ale czy głoszący chociaż prawdziwą historię, ale kto to sprawdzi, wielu umarło, papiery im giną itd., zasługuje na te zaszczyty i dostatki, „monarchia” pozostała w kilku krajach?!

  Odpowiedz
 • przeciez nasze prawo i konstytucja nie są dla.....(2014-12-30 10:22) Zgłoś naruszenie 00

  przeciętnego Kowalskiego,gdzie on i inni są przez to prawo okradani i utrudnia im się życie.Pastwienie nad narodem w końcu komuś wyjdzie nie na dobre!!!

  Odpowiedz
 • wszystkie drogi prawne prowadzą do rządzących jak(2014-12-30 10:35) Zgłoś naruszenie 00

  drogi do rzymu.Prezydent ,senat i TK są to ciała zbędne dla całokształtu opcji sprawiedliwości i praworządnosci bo orzekają a póżniej poprawiają swoją nieudolność.Śmieszno i głupio to wygląda..

  Odpowiedz
 • slaventy(2015-01-09 21:25) Zgłoś naruszenie 00

  Witam, aktualnie prowadzę sprawę w przed wsa w w-wie, sprawa dotyczy 2007 roku, czy nie wiecie jakie rozstrzygnięcia zapadają ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!