Najbiedniejsze regiony UE. Pięć polskich województw na liście

Eurostat policzył, które regiony UE są najbogatsze i najbiedniejsze. Aż 5 polskich województw, pomiędzy regionami w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech, znajduje się na liście najbiedniejszych. Zobacz, 20 najuboższych regionów UE.

Pałac Biskupów w Kielcach, fot. Shutterstock.

żródło: ShutterStock

20. woj. świętokrzyskie W przypadku Polski podział na unijne regiony odpowiada podziałowi na województwa. Świętokrzyskie zajęło 20. miejsce w unijnym rankingu. Wskaźnik PPS (wskaźnik siły nabywczej) wyniósł 49 (UE 28=100). Standard siły nabywczej, w skrócie PPS, jest sztuczną jednostka walutową. Teoretycznie, za jeden PPS można kupić tę samą ilość dóbr i usług w danym kraju. Jednakże różnice cen pomiędzy państwami oznaczją, że różne ilości krajowych jednostek walutowych są potrzebne do zakupu tych samych towrów i usług w zależnosci od kraju. PPS uzyskiwane jest przez podzielenie każdego agregatu gospodarczego kraju w walucie krajowej przez jego odpowiednik w parytetach siły nabywczej. PPS jest terminem technicznym używanym przez Eurostat dla wspólnej waluty, w której agregaty rachunków narodowych wyrażone są po korekcie różnic w poziomie cen z wykorzystaniem PPPs. Zatem, PPPs moga być interpretowane jako kurs wymiany PPS w stosunku do euro.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!