Największe afery korupcyjne współczesnego świata

Być może trudno to sobie wyobrazić, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu przekupywanie polityków i ludzi władzy było powszechnie stosowaną i... dozwoloną praktyką. Wszystko zmieniło się za sprawą słynnej afery Watergate, która pociągnęła na dno amerykańskiego prezydenta Richarda Nixona. Po jej ujawnieniu, Stany Zjednoczone przyjęły pierwszą na świecie ustawę antykorupcyjną (FCPA). Następnie ich śladem podążyły kolejne kraje. Dziś, korupcja jest już zjawiskiem powszechnie nieakceptowanym, a wręcz piętnowanym. Nie przeszkadza to jednak wielkim korporacjom w "wynagradzniu" polityków za korzystne rozwiązania rozstrzygnięcie przetargu czy też usunięcie określonych barier prawnych.

Produkty Johnson & Johnson

autor: Simon Dawsonżródło: Bloomberg

Johnson&Johnson

Amerykański koncern miał korumpować płacić lekarzom w Polsce, Rumunii i Grecji za promowanie swoich produktów medycznych. Sprawa ujrzała światło dzienne w 2011 roku. Jeden z największych farmaceutyczno-kosmetycznych koncernów na świecie zgodził się na zawarcie ugody, która kosztowała go 70 mln dolarów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!