Rozbicie cementowego kartelu i zmowy operatorów komórkowych. Najwyższe kary nałożone przez byłą prezes UOKiK

W czasie niespełna sześciu lat spędzonych na stanowisku prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel uczestniczyła m.in. w rozbiciu słynnego kartelu cementowego. Sprawa ta zakończyła się nałożeniem najwyższej kary w historii UOKiK-u. Kto jeszcze źle wspomina byłą panią prezes?

Korupcja

żródło: ShutterStock

Zmowa cenowa siedmiu producentów cementu - 411 mln zł

W 2009 roku Prezes UOKiK nałożyła karę o łącznej wysokości 411 mln zł na siedmiu największych producentów cementu w Polsce. W wyniku postępowania, UOKiK ustalił, że firmy te przez ponad 11 lat dzieliły pomiędzy siebie rynek i wspólnie ustalały ceny, wymieniając się w tym celu informacjami poufnymi.

"Uczestnicy rozbitego przez UOKiK kartelu posiadali blisko 100 proc. udziałów w rynku produkcji i sprzedaży cementy szarego w Polsce, a ich nielegalne, wieloletnie działania przyczyniły się do zniekształcenia konkurencji" - uzasadniał UOKiK.

W grudniu 2013 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - do którego odwołali się przedsiębiorcy - potwierdził decyzję Prezesa UOKiK, zmniejszając jednocześnie łączną karę do 339 mln złotych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!