« Powrót do artykułu

Ciemna strona inwestycji zagranicznych: Tworzą miejsca pracy, ale zabijają lokalne przedsiębiorstwa

Przez lata były uważane za coś na kształt biblijnej manny z nieba. Oto peryferyjny kraj na dorobku dostawał zastrzyk życiodajnej energii. Zachwyty przesłoniły nam jednak tę brzydszą część prawdy.

Inwestor

żródło: ShutterStock

Łatwo wyliczyć, ile miejsc pracy inwestor utrzymuje w danym kraju. Trudniej przedstawić wyliczenia na temat utraconych szans biznesowych lokalnych przedsiębiorstw związanych z pojawieniem się potężnego zagranicznego konkurenta, który pożarł im rynek

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (17)

 • ano(2013-11-29 08:43) Zgłoś naruszenie 00

  A może ekonomiści w końcu zaczęliby posługiwać się terminem PNB a nie terminem PKB. Prawdopodobnie ta zmiana, uświadomiłaby ludziom wiele spraw i ułatwiłaby odpowiedź przynajmniej na niektóre z postawionych w artykule pytań.

  Odpowiedz
 • EU obrzydliwy kolchoz(2013-11-30 20:04) Zgłoś naruszenie 00

  Totalitarny unijny obrzydliwy kolkhoz dla niewolnikow z najbardziej hanibna niewola,jak jest dobrowolna niewola.

  Odpowiedz
 • chore(2013-11-29 20:24) Zgłoś naruszenie 00

  Ktoś z min finansów "„Jeśli pokazać lokalizację stref i porównać mapy bezrobocia obecną i sprzed 15 lat, to ta mapa byłaby bardzo podobna. Czyli cel powołania stref nie został zrealizowany. Do tego firmy w strefach z powodu ulg stanowią silną konkurencję dla tych poza strefami. Mamy listy od przedsiębiorców zaniepokojonych tym zjawiskiem, bowiem nie są w stanie konkurować z tymi zwolnionymi z CIT. W strefach działają firmy produkujące na eksport. Są tam także firmy zwolnione z CIT - takie jak pralnie, centra logistyczne, konferencyjne - konkurujące z firmami za płotem strefy.”

  Odpowiedz
 • ekonomista(2013-12-02 14:09) Zgłoś naruszenie 00

  Sam jestem ekonomistą i powiem szczerze, że tak dobrego merytorycznie artykułu nie czytałem już chyba od kilku lat. Mam nadzieję, że to będzie stała tendencja w polskich mediach. Opisana została cała prawda o inwestycjach zagranicznych, które de facto służą jedynie wytransferowaniu zysków i zostawieniu długów, czyli po prostu zniszczeniu kraju, całkowitemu podporządkowaniu obywateli obcemu kapitałowi. Cały proces tak zwanej globalizacji służy jedynie zniewoleniu mniej rozwiniętych krajów. Wielka szkoda, że politycy tego nie pojmują... Brawo dla autora i oby więcej takich artykułów!

  Odpowiedz
 • polakus(2013-12-01 21:54) Zgłoś naruszenie 00

  To nie my powinniśmy czytać ten dobry artykuł tylko tych 460 idiotów którzy siedza na Wiejskiej.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2013-11-29 19:43) Zgłoś naruszenie 00

  Nie były uważane , te inwestycje zagraniczne jako manna z nieba , tylko reklamowane przez układ mafijny i sprzedajnych dziennikarzy - to po pierwsze , a o tym , że lepiej samemu tworzyć technikę i technologię ,niż występować
  w roli najemnego robota , to każde dziecko od zawsze wiedziało i każdy głupi - to po drugie . No , ale czego można wymagać od barana szlochającego podczas oglądania kreskówek przykładowo - kreskówek , z których wyrasta już kilkuletnie , normalne dziecko . Dla porządku tylko dodam , że na jedno miejsce pracy w tzw. supermarkecie , w naszych warunkach znika 10 . Normalnie , to się nazywa sabotaż , a za sabotaż ,
  to normalnie przysługiwała kula w durny łeb .

  Odpowiedz
 • Wredny przedsiębiorca(2013-11-29 19:30) Zgłoś naruszenie 00

  Do Maryli
  Lokalna przedsiębiorczość jest zabijana nierównym traktowaniem ich przez władze i administrację krajową. Z artykułu wynika tylko to, co wiedzieliśmy od początku, my mali przedsiębiorcy tu lokalnie. Gdy tworzy się specjalna strefę, to daje się niezasłużone przywileje podmiotom zagranicznym, gdy otwiera się hipermarket to zamykamy w całym mieście polowe sklepów. To nie rozbuchane potrzeby przedsiębiorców, ale nadmierne opodatkowanie, za dużo podatków i parapodatków oraz opłat nałożonych na przedsiębiorcę dusi lokalne i rodzime firmy. Artykuł jest bardzo dobry i odsłania patologię w którą brną nasi rządzący. Jeśli wszyscy wiemy co się dzieje, dlaczego nie odwraca się preferencji. Opodatkować firmy zewnętrznego kapitału podatkiem obrotowym (handlowe), zabrać ulgi i preferencje, zamknąć specjalne strefy, a stworzyć preferencje dla firm krajowych. Dla mikro i małych polskich firm stworzyć inne warunki niż dla dużych i korporacji zagranicznych. I ochraniać rodzimy handel i zakłady produkcyjne jakie jeszcze zostały. Widzę też ogromną rolę Banku PKO BP, bo przecież sektor bankowy też oddaliśmy) uruchomienie instrumentów i kredytów dla naszego lokalnego biznesu, łącznie z kredytem obrotowym ogólnie dostępnym. Są jeszcze inne mechanizmy np. zmniejszenie VAT, co natychmiast byłoby odczuwalne w gospodarce.

  Odpowiedz
 • przesłoniły nam ?(2013-11-29 18:07) Zgłoś naruszenie 00

  przesłoniły nam ? - chyba przysłoniły Tobie kolego. To było oczywiste od pierwszego dnia. To co się robi z Polską pod 89 roku .. podobnie się robi z krajami w Afryce.
  DO SZKOŁY !

  Odpowiedz
 • Dla unijnych NIEWOLNIKOW(2013-11-30 20:02) Zgłoś naruszenie 00

  Nowa ciekawa,rzetelna bez cenzury telewizja nazywa sie TELEWIZJAREPUBLIKA ,-przekonaj sie sam,przekazuj innym,to wazne dla Polski I twojej przyszlosci.Bardzo ciekawa.

  Odpowiedz
 • EWA(2013-11-29 08:43) Zgłoś naruszenie 00

  Tak w gospodarce, jak i w przyrodzie, wygrywają państwa najbardziej agresywne. Zachód wzbogacił się nie na pracy, ale albo na handlu opium, niewolnictwie, lub kolonizowaniu i wyzyskiwaniu państw podbitych. Polska występuje w tym układzie jako państwo skolonizowane, gdzie jest taniutka siła robocza i tak, jak w kraikach afrykańskich, głupia lub skorumpowana władza. Ale dla Polski gwoździem do trumny będzie dopiero układ o wolnym handlu z USA, w którym to Polska przegra na wszystkich frontach. A najśmieszniejsze, że w odróżnieniu od państw UE dalej bedzie miała obowiązek posiadania wiz wjazdowych, w przeciwieństwie do obywateli USA, gdzie byle kto moze przyjechać do Polski, jak do otwartej stodoły, bo władz naszego kraiku nie stać nawet na zastosowanie wiz dla obywateli USA.
  A w kabaretach będzie eksploatowany temat pt. " Orzeł może..."

  Odpowiedz
 • janko emigrant(2013-11-29 16:56) Zgłoś naruszenie 00

  Rafale! To Twój kolejny błyskotliwy artykuł.
  Mam nadzieję, że INFOR dobrze Ci za to płaci :)

  Szczerze mówiąc, też kiedyś doszedłem do podobnych wniosków, że kapitał zagraniczny jest dobry o ile nie popadamy w skrajności w gloryfikowaniu go.

  U nas, a mówię o podstrefie dzierżoniowskiej, sprawa wygląda tak, że najpierw powstawały zakłady zagranicznych koncernów, zarobki były dobre, potem zarządzanie przeszło na polaków, a zarobki spadły.
  Teraz jest tak, że te firmy zatrudniają wyłącznie poprzez agencje pracy tylko na umowę tymczasową.
  Od dawna nie powstał nowy zakład zagranicznego koncernu.
  Teraz jest tak, że miasto postawiło halę wraz z biurowcem i wynajęło go ... lokalnemu przedsiębiorcy.
  Drugi zakład który powstaje, też należy do przedsiębiorcy z okolicy, który tam się tylko przeniesie z wiadomych względów.

  A w mieście i powiecie bida. W takiej Bielawie np. jak jedziesz główną ulicą to co chwilę widzisz lokal do wynajęcia, lokal na sprzedaż i dotyczy to również lokali mieszkalnych!
  Co robią włodarze?
  Inwestują w kościół, aquapark, fontanny, artinkubator w którym nic się nie dzieje - czyli pomniki władzy.
  Jak wygląda życie w mieście po godzinach pracy?
  Nie wygląda. Wszystko pozamykane, a na ulicach brak ludzi. Tak jakby wszyscy w tym czasie spali albo wyginęli.
  Co się dzieje o 5 rano na ulicach?
  Jedzie tuzin autokarów, jeden za drugim z tanią siłą roboczą do zakładów w Biskupicach.
  Kto może ten czmycha za granicę i nie wraca.

  Odpowiedz
 • ed(2013-11-29 15:44) Zgłoś naruszenie 00

  moje pytanie.czy te inwestycje zagraniczne pomagają polsce wyjść z zadłużena czy w zadłużene kraj wpędzają ? a mówi się już o kwocie 2,8 biljona długu

  Odpowiedz
 • maryla(2013-11-29 14:24) Zgłoś naruszenie 00

  Lokalne Przedsiębiorstwa same się zabijają życiem ponad stan właścicieli i wykorzystywaniem pracowników.

  Odpowiedz
 • Janka(2013-11-30 11:55) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo ciekawy artykuł: niby wszyscy wiemy, że inwestycje zagraniczne mają swoje drugie dno, to jednak mało kto potrafił tak analitycznie i syntetycznie jednocześnie podejść do tematu jak pan Rafał Woś. Bez przeginania w jedną lub w drugą stronę. Dobrze było podsumować i uzupełnić swoją wiedzę o ten artykuł. Poza tym ktoś w końcu odważył się skrytykować te wspaniałe strefy ekonomiczne! Pozdrowienia dla autora.

  Odpowiedz
 • Kształćmy zastępy dla niedouczonych polityków.(2013-11-29 09:31) Zgłoś naruszenie 00

  Szkoły niech będą nośnikiem WIEDZY - wiara do kościołów.
  Większość polskich "prof.", to wie tylko, że "Marysia jest zdrowa", "Marysia jest zdrowa" /nie wie nawet co to znaczy, ale dziadek tak mówił, ojciec tak mówi, to i polski pożal się boże "prof." też nie wie po co to mówi?/ - z takimi ludżmi postępu w niczym nie będzie i jeszcze przez 100 lat mamy miejsce ok. 500-go dla najlepszej uczelni.
  TYLKO OŚWIATA I DBAŁOŚĆ O INTERES KRAJOWY /nie watykański/ DAJE NAM SZANSE AWANSU NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ.

  Odpowiedz
 • ty(2013-11-29 09:34) Zgłoś naruszenie 00

  Cóż, idealnie byłoby przyciągnąć kapitał zagraniczny w dziedzinach w których nie istniejemy, a nie przyciągać takiego który stanowi konkurencje dla naszych przedsiębiorców bo taki ich zniszczy i nie wytworzy nic więcej poza to co nasi by zrobili zostawiając podatki u nas. Taka byłaby sytuacja idealna.

  W czym jesteśmy dobrzy a w czym kiepscy? Oto jest prawdziwe pytanie na które ilu ludzi, tyle odpowiedzi.. Poza tym dość ciężko odpowiedzieć na to pytanie dziś po 25 latach kiedy większość dziedzin jest już zagospodarowana.

  Czas i tak sam zweryfikuje wszystko.

  Odpowiedz
 • KRZYSZTOF KORNATOWICZ(2013-11-29 21:05) Zgłoś naruszenie 00

  BRAWO !!! A jednak można napisać prawdę i o monopolizowaniu Polski obcymi " marketami " . I można napisać prawdę świadomym rugowaniu polaków z obrotu gospodarczego w Polsce . To dlaczego tak rzadko można tą wstrząsającą wiedzę przeczytać w tych " wolnych " mediach ? Ano dlatego , że już dawno są sprostytuowane i piszą tylko to , na co im przyzwolą mafie polityczne .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!