« Powrót do artykułu

Zaskakująca obniżka stóp procentowych. Co dalej?

Po wczorajszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej główna stopa NBP wynosi już tylko 3 proc. Obniżka o 25 pkt baz. zaskoczyła ekonomistów. Większość z nich uwierzyła w to, że RPP zechce poczekać na kolejne twarde dane z gospodarki (np. te o dynamice PKB w I kw., które GUS poda 31 maja), a może nawet na nową projekcję inflacji (NBP opublikuje ją w lipcu). Tym bardziej że sami przedstawiciele rady – z prezesem NBP Markiem Belką na czele – mówili, że po dużej 50-pkt obniżce w marcu RPP przyjmie postawę „poczekamy – zobaczymy”.

dzieci

żródło: ShutterStock

Belka wyraźnie podkreślił, że wczorajszej obniżki nie należy traktować jako rozpoczęcia kolejnego cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • Moby Dick(2013-05-09 11:31) Zgłoś naruszenie 00

  Widzieliście minę Pana Profesora Marka Belki...żal było patrzeć. Wspaniały ekonomista i polityk, na konferencji prasowej widać było że wolałby być w innym miejscu.

  Odpowiedz
 • Smt(2013-05-09 15:32) Zgłoś naruszenie 00

  Belka miał minę, jakby chwilę wcześniej próbował kopać się z koniem. A tego raczej nie warto robić...

  Odpowiedz
 • nieUK(2013-05-10 05:40) Zgłoś naruszenie 00

  zaskakująca? .ZASKAKUJACA TO BYŁA ..PODWYŻKA STÓP ROK TEMU!.TO BYŁ BŁĄD RPP,CO SKUTKUJE DLA GOSPODARKI.A teraz ?,spodziewaliśmy sie obnizki o 0,5.Stąd ta zaskakująca redaktora obnizka ..tylko o 0,25%

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!