Ranking najgroźniejszych polityków dla Europy według "Der Spiegel"

Tygodnik Der Spiegel opublikował ranking 10 najgroźniejszych polityków dla Unii Europejskiej. Na liście znajdują się głównie politycy partii prawicowych i krytycy unijnej pomocy dla Grecji.

Wiktor Orban

autor: Akos Stillerżródło: Bloomberg

10. Wiktor Orban po raz pierwszy został premierem Węgier w 1998 roku. W 2002 r., mimo wygranych wyborów jego partia nie weszł w skład rządu. Po kolejnych wyborach Orban wrócił do władzy. Od początku kadencji Węgry są na cenzurowanym w UE. Komisja Europejska nie tylko prowadzi przeciwko Węgrom procedury o naruszenie unijnego prawa (domagając się zmian kontrowersyjnych ustaw dotyczących wieku emerytalnego sędziów, ochrony danych osobowych i niezależności banku centralnego), ale też zapowiedziała, że zamrozi Węgrom od 2013 roku dostęp do prawie pół miliarda euro z Funduszu Spójności, jeśli do tego czasu rząd nie przyjmie odpowiednich środków, by trwale zredukować nadmierny deficyt budżetowy do dozwolonych 3 proc. PKB.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!