Ranking najbogatszych Polaków "Wprost"

Najbogatsi Polacy warci coraz więcej - w ubiegłym roku najbogatsza setka warta była 93 mld zł, w tym roku – 95,3 mld zł. Tygodnik "Wprost" opublikował właśnie listę najbogatszych Polaków 2012.  U nas pierwsza dziesiątka rankingu.

  • <b>Miejsce 10: Zbigniew Niemczycki z majątkiem szacowanym na 1,7 mld zł. </b><br />W zeszłym roku powiększył swój majątek o 50 mln zł. Niemczycki ma własną linię lotniczą, specjalizującą się w przewozach cargo oraz w czarterach. Zarabia również produkując leki oraz sprzedając sprzęt rtv. Od kilkunastu lat inwestuje też na rynku deweloperskim.
  • <b>Miejsce 9: Tadeusz Chmiel z majątkiem szacowanym na 1,8 mld zł. </b><br />Żadna agencja fotograficzna nie ma jego zdjęcia Tadeusza Chmiela. Jak wygląda nie wie zresztą większość pracowników należącej do niego firmy Black Red White, największego producenta mebli w Polsce.
  • <b>Miejsce 8: Grażyna Kulczyk z majątkiem szacowanym na 1,85 mld zł. </b><br />Była żona Jana Kulczyka jest jedyną kobietą w zestawieniu. Jest właścicielką Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar, jednego z największych centrów handlowych w Poznaniu oraz mieszczącego się w tym samym miejscu futurystycznego hotelu Blow Up Hall 50 50. Jednak swoją pozycję w rankingu „Wprost” Grażyna Kulczyk zawdzięcza jednej z największych w Europie prywatnych kolekcji dzieł sztuki.
  • <b>Miejsce 7: Dariusz Miłek z majątkiem szacowanym na 2,25 mld zł. </b><br />Twórca firmy obuwniczej NG2 - do której należą takie marki jak CCC, BOTI, Lasocki - przez ostatni rok powiększył swój majątek o ponad ćwierć miliarda złotych.
  • <b>Miejsce 6: Jerzy Starak z majątkiem szacowanym na 3 mld zł. </b><br />Właściciel największej polskiej firmy farmaceutycznej Polpharma, do której dokupił warszawską Polfę, a wcześniej spółki w Turcji i Kazachstanie. Poza branżą farmaceutyczną inwestuje w przemysł spożywczy. Posiada udziały w ZT Kruszwica oraz w Herbapolu Lublin (największym producencie herbatek ziołowych w Polsce). W kwietniu kupił zakłady zielarskie Herbapol w Pruszkowie.
  • <b>Miejsce 5: Roman i Grażyna Karkosik z majątkiem szacowanym na 3,06 mld zł. </b><br />W zeszłym roku ich majątek zmniejszył się o blisko pół miliarda złotych. Najwięksi inwestorzy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Do Karkosików należą m.in. akcje Boryszewa (produkcja kabli i tworzyw sztucznych), Impexmetalu (sprzedaż metali), Skotanu (produkcja biopaliw) czy Alchemii (produkcja rur).
  • <b>Miejsce 4: Leszek Czarnecki z majątkiem szacowanym na 5,46 mld zł. </b><br />Największy przegrany tegorocznego rankingu "Wprost" - stracił przez ostatni rok ponad dwa miliardy złotych. Właściciel Open Finance, Getin Banku, Noble Banku, Idea Banku czy firm takich jak TaxCare czy Home Broker , ale jego imperium wciąż rośnie. Ostatnio wycofał się z ubezpieczeniowej firmy TU Europa, ale odkupił bank od firmy Allianz. W maju oddano też do użytku część jego wieżowca - Sky Tower we Wrocławiu.
  • <b>Miejsce 3: Michał Sołowow z majątkiem szacowanym na 7,45 mld zł. </b><br />Na trzecim stopniu podium Leszka Czarneckiego zastąpił powracający do pierwszej trójki Michał Sołowow. W zeszłym roku zarobił 1,5 mld zł, zwiększając także liczbę udziałów w swoich spółkach (we wszystkich ma udziały większościowe). Dokupił więc ponad 30 mln akcji produkującego wyposażenie łazienek Rovese (dawna nazwa: Cersanit), ściągnął z rynku 4 mln akcji Barlinka, producenta drewnianych podłóg i paneli, dokupił 15 mln akcji firmy deweloperskiej Echo Investment i 90 mln akcji specjalizującego się w tworzywach sztucznych Synthosa.
  • <b>Miejsce 2: Zygmunt Solorz-Żak z majątkiem szacowanym na 8,5 mld zł. </b><br />W zeszłym roku jego majątek powiększył się o 0,6 mld zł. Organizując przejęcie za 18 mld zł Polkomtela (właściciela sieci Plus), ruszył na wojnę z takimi potentatami jak Orange czy T-Mobile. Była to największa transakcja kapitałowa w Europie w 2011 roku. Teraz Solorz chce połączyć telewizję, platformę cyfrową i sieć komórkową, a przede wszystkim zacząć świadczyć usługi LTE, czyli superszybkiego dostępu do internetu.
  • <b>Miejsce 1: Jan Kulczyk z majątkiem szacowanym na 9,7 mld zł. </b><br />Od 2000 roku Jan Kulczyk tylko raz nie był numerem jeden - w 2007 roku, gdy rozwiódł się z Grażyną Kulczyk. W zeszłym roku jego majątek powiększył się o 1,2 mld. zł. Kluczowym składnikiem jego majątku są akcje piwnego koncernu SABMiller ,warte ok. 6 mld zł. Jednak ostatnio Kulczyk coraz mocniej inwestuje na rynku paliwo-energetycznym. Jego spółka Kulczyk Oil Ventures (KOV) szuka gazu i ropy naftowej m.in. na Ukrainie, w Brunei czy Syrii.
statystyki

Komentarze (7)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!