« Powrót do artykułu

Przedwyborcze pudrowanie publicznych finansów: Jak rząd manipuluje liczbami [OPINIA]

Nieoczekiwanie finanse publiczne znalazły się w głównym nurcie kampanii prezydenckiej. Nie, to nie jest dyskusja o tym, do jakiego stanu możemy się zadłużyć, żeby wyciągnąć gospodarkę z recesji, nikogo nie interesują reguły fiskalne czy progi ostrożnościowe. Debata o finansach publicznych jest taka, jak wszystkie w tej kampanii, czyli odwołuje się do emocji, a niekoniecznie rozumu, co w przypadku tak hermetycznego zagadnienia przeradza się w groteskę. Oto Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta, wyraźnie sugeruje, że rząd ukrywa prawdę o finansach publicznych. W domyśle: jest aż tak źle, że władza woli milczeć o budżecie, bo mogłoby to zaszkodzić starającemu się o drugą kadencję prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Ale jednocześnie sam zgłasza obietnice warte – licząc z grubsza – 50 mld zł, nie wdając się w szczegóły, gdzie zamierza znaleźć te pieniądze. 

koronawirus (17)

żródło: ShutterStock

Najpierw premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu w Obornikach ogłasza sukces, czyli wzrost wpływów do budżetu o 3 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem, jednoznacznie wiążąc to z gospodarczym odbiciem po pandemii, wzrostem konsumpcji i odbudową eksportu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (13)

 • o(2020-07-09 09:45) Zgłoś naruszenie 1520

  tak jak manipulują media ludźmi, to nikt ich nie przebije, robiącświętego z trzaskowskiego

  Odpowiedz
 • wyborca pis(2020-07-09 10:26) Zgłoś naruszenie 136

  lze jak morawiecki a ja myslalem ze pudruje sie tylko nieboszczyka a tu prosze pudruja cyganstwo czyli tez finanse

  Odpowiedz
 • Inspektor Ubezpieczeniowy(2020-07-09 10:57) Zgłoś naruszenie 1112

  ....Zastanawiam się czy mam do czynienia z Gazetą Prawną ,czy z gazetą POlityczną.... Gazeta Prawna powinna odpowiedzieć czytelnikom np ubezpieczonym na Życie lub NNW czy Covid -19 wywołany przyczyną zewnętrzną czyli KoronaVirusem to wypadek czy zachorowanie w ramach ubezpieczeń prywatnych NNW - a co Robi Gazeta Prawna --POlitykę.

  Odpowiedz
 • Agresywna księgowość w finansach publicznych(2020-07-09 07:54) Zgłoś naruszenie 86

  Można by rzez, że to "kreatywna księgowość" jednak jest to błąd. Funkcjonują dwa pojęcia w tym obszarze tylko, że potocznie przyjęło się, że to ta kreatywność jest ta zła, a drugiej się nie mówi. Mianowicie kreatywna księgowość jest od tego by prezentować dane rzeczywiste w sposób korzystny dla jednostki, ale drugie pojęcie to agresywna księgowość. Agresywna księgowość jest przeciwieństwem kreatywności i wręcz za jej pomocą dochodzi do manipulowania danymi i ukrywania danych rzeczywistych. To co się wyprawia w finansach publicznych od kilku lat to czysta agresywna księgowość. Przykładem może być wypchnięcie finansowania 13 emerytur bezpośrednio z budżetu państwa do odpowiedniego funduszu. Tutaj dochodzi do poprawienia wyniku budżetu i jest to czysta agresja księgowa.

  Odpowiedz
 • Kuba(2020-07-09 10:59) Zgłoś naruszenie 511

  Mój kolega powiedział ,ze zagłosuje na Trzaskowskiego jak jego żonie --kolegi zonie -"h..." wyrośnie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • od takich(2020-07-09 17:55) Zgłoś naruszenie 54

  mataczy komuchy mogłyby się uczyć.

  Odpowiedz
 • Bert(2020-07-09 19:54) Zgłoś naruszenie 44

  za rostowskiego, szczurka, tuska i metr wgłąb-kopacz nie było nawet czego pudrować, bo zblatowani z PO złodzieje wszystko kradli

  Odpowiedz
 • KRIS(2020-07-09 18:45) Zgłoś naruszenie 45

  Pudrowanie stanu finansów państwa niech nikogo nie dziwi bo to jest element polityki zakłamywania wszystkiego jaka prowadzi rzad tego patologicznego kłamcy jakim jest MORAWIECKI !!! Człowiek ten jak wiadomo nie posiadający żadnych kompetencji jest kompromitujący i wręcz śmieszny w tych swoich wypowiedziach o gospodarce jest pewne że doprowadzi Polskę do strasznej KATASTROFY !!!!!!!!Już są tego pierwsze symptomy !!!!!

  Odpowiedz
 • świadomy wyborca(2020-07-09 23:34) Zgłoś naruszenie 22

  Po co rząd miałby to robić? Przecież Rafałek nie miał programu gospodarczego do dnia przed wyborami. Kto ma pojęcie o gospodarce i tak głosuje na Dudę albo zostaje w fomu.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!