« Powrót do artykułu

Pogoń za rentą, czyli jak wykorzystać politykę do osiągania korzyści

Niewydolne instytucje, złe prawo i schizofreniczne zarządzanie gospodarką przez kolejne rządy, stworzyły kilkumilionową kastę ludzi wykorzystujących politykę do osiągania korzyści

pieniądze

żródło: ShutterStock

Pamiętajmy przy tym, że aby ograniczyć polityczne rentierstwo w obecnych warunkach, konieczny jest odwrót od „pragmatyzmu”. Dominuje on zarówno w PiS, jak i w innych formacjach; jest w praktyce uzasadnieniem dla każdego, nawet najgłupszego i najpodlejszego działania. Politykę trzeba ponownie oprzeć na zasadach. Ekonomiści i politolodzy opracowali pełno sensownych pomysłów na antyrentierską reformę instytucji, co do których zgodziłby się niemal każdy bez względu na polityczną afiliację.

statystyki

Komentarze (9)

 • Nienalezne korzysci kosztem reszty spoleczenstwa(2020-02-29 10:37) Zgłoś naruszenie 140

  ...nienalezne korzysci kosztem rezty spoleczenstwa... Do tej grupy osob nalezy moja symboliczna pani prezesowa, ktora nie przepracowala ani dnia w swoim zyciu ale ma prawo do renty rodzinnej w wysokosci 85% emerytury wspolmalzonka, mimo ze na koncie w ZUS po mezu nie ma ani grosza. Jej renta rodzinna wynosi np. 6 tys. zl miesiecznie. Moze to nie jest duza kwota, ale wyplacana przez 20 lat urasta do 1 500 000 zl , tak, tak do poltora miliona zlotych, ktora finansuja inni obywatele. A przeciez w systemie skladki zdefiniowanej obowiazuje zasada - ile odlozysz tyle otrzymasz -. Kiedy przepisy o rencie rodzinnej w emerytalnym systemie skladki zdefinniowanej ulegna zmianie?

  Odpowiedz
 • Wizja(2020-02-29 13:22) Zgłoś naruszenie 120

  temat poruszony jest ważny, bo to już plaga. To wytwór patologii politycznej, która toczy kraj, i pozwala na nadawanie bezzasadnych przywilejów politykom, a przy okazji swoim wyborcom, czyli dla celów politycznych. Nadawanie przywilejów było kiedyś bardzo wąskie i ściśle określone. teraz byle kto je może dostać, byle służył politykom. To rujnuje i państwo, i społeczeństwo. Trzeba przywrócić odpowiedzialność władzy politycznej.

  Odpowiedz
 • zenek(2020-02-29 10:46) Zgłoś naruszenie 52

  Problem pojawia się w momencie"-gdy należne świadczenie za utratę zdrowia,czyli renta,dziennikarze zaczynają nazywać -"nienależne korzyści kosztem reszty społeczeństwa". Przypomina to wyrok TK o OFE-to nie są Wasze pieniądze"więc należy zabrać.To skąd rządy biorą pieniądze jak nie obywateli.Ludzi nieuczciwych, żadna ustawa nie zlikwiduje

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Obywatel(2020-02-29 11:20) Zgłoś naruszenie 41

  Wiadomo, ze lepiej byc rentierem niz rencista.

  Odpowiedz
 • tick tack(2020-03-01 12:13) Zgłoś naruszenie 31

  Dopisałbym tu wszystkich autorów słynnej reformy emerytalnej (OFE) bez wyjątków.

  Odpowiedz
 • ?(2020-03-01 15:41) Zgłoś naruszenie 20

  Nic nowego pod słońcem. A jak powstały majątki szlacheckie, kościelne, za czyje pieniądze były budowane kościoły, klasztory, zamki. Kto był przypisany do ziemi, a kto d woził gdzie chciał. Kto sprzedawał głosy w Sejmie, temu kto płacił? Czy partyjnicy i ich ferajna robi inaczej?

  Odpowiedz
 • dar już(2020-02-29 11:06) Zgłoś naruszenie 22

  Do pana autora. Zdarzyło mi się przeczytać kilka Pana artykułów, i za każdym razem nie mogę wyjść z podziwu jaki to Pan jest odkrywczy i przenikliwy w swoich spostrzeżeniach, no po prostu klękajcie narody. Pozdrawiam i życzę dalszych osiągnięć.

  Odpowiedz
 • ???(2020-03-01 20:39) Zgłoś naruszenie 01

  Patologia

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!