« Powrót do artykułu

30 lat wolnego rynku. Czy gospodarcza lewica ma receptę na reformę kapitalizmu?

30-lecie transformacji ustrojowej w Polsce to najwyraźniej doskonały moment, by dać upust niezadowoleniu z reform, które firmował swoim nazwiskiem Leszek Balcerowicz. Od kilku tygodni przez media przelewa się potok rewizjonistycznych tyrad o tym, co trzeba było zrobić lepiej, a czego nie powinno się było robić wcale.

Magazyn DGP. Okładka 10.01.2020

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Magazyn DGP. Okładka 10.01.2020

statystyki

Komentarze (20)

 • pueta(2020-01-10 11:17) Zgłoś naruszenie 192

  Przed Prezese wielka trwoga / Jego partii słuszna droga /On wyciągnie nas z otchłani /Innych pomysł jest do bani /Sądy będą sprawiedliwe / A podatki dla nas miłe /Pan Terlecki bardzo ładny /Ale Biedroń już szkaradny /Pan Prezydent Bogolubny / Macierewicz prawdomówny /I do tego proszę dziadków / Ojciec Rydzyk nie chce datków / Bo to wszystko ludzie prawi /Za nich Bóg się w Niebie wstawi /Lecz dla innych , nie Polaków / Będzie płacz i dużo strachu / A na koniec płęta błoga /Wstąp do PiSu moja droga / Chociaž im się wsio należy / To nie biorą chociaż leży / Bo to opcja sprawiedliwa / I na pieniądz nie leciwa /:-)

  Odpowiedz
 • Utylizowac(2020-01-10 08:46) Zgłoś naruszenie 149

  tylu de---li i samochwalcow co jest w tej komunistycznej chalturze to trudno spotkac gdzie indziej oni juz raz robili gospodarke z milerem zostawili polske w strasznym stanie i co znow maja wizje pogonic to towarzystwo a tak wogole kto oddal glos na te miernoty skonczy w piekle

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • czytelnik(2020-01-10 09:29) Zgłoś naruszenie 107

  uzdrowiciele się znaleźli na czele z Czarzasrtm, juz oi transformacji mieli lewaki swoje 5 minut i co zrobili dobrego

  Odpowiedz
 • Amen(2020-01-10 11:24) Zgłoś naruszenie 102

  Niewiadomo czy artykuł jest afirmacją dokonań Balcerowicza czy krytyką tamtych przemian ale wiadomo napewno, że trudno nazwać zmiany, które zaszły w polsce jako wolnorynkowe czy proobywatelskie. Z wyjatkiem krótkotrwałej dobroczynności ustawy św. pamięci Wilczka, wszystkie pozostałe tzw transformacje miały służyć przejęciu majątku narodowego i uwłaszczeniu nomenklatury komunistycznej i ewentualnym kombinatorom służacym i dogadanym ze światową szajką korporacyjnej finansjery i kompradorskiej polityce względem nadzorców; ruskich, pruskich czy aktualnie ydowsko-amerykanskich. Tow Balcerowicz oraz kolejni umiłowani przywódcy naszego nieszczęsliwego kraju spełniali zadanie redukcji pozostałego majątku i sprowadzania narodu do roli niewolniczej oduraczonej masy z gorliwością kompradorskich nadzorców, tworząc z Polski kastowy bantustan.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Dziadek wnuków(2020-01-10 11:59) Zgłoś naruszenie 1016

  Ja też "tęsknię" za dawnymi czasy, gdy powietrze było czystsze, żywność bez konserwantów, a i kościoła o wiele mniej w przestrzeni publicznej ! Czy to nostalgia za komuną panie Seba ? Fakt, brak mieszkań był widoczny, dziś ich mnóstwo, ale za jaką cenę ? Za całe życie wyrzeczeń, spłata tych M-ileś do końca życia, i przez to całe zakichane życie harówka na półtora etatu. Że wczasy były nad Wisłą czy brzegach Świdra ? Zawsze wolałem nasze Bieszczady od zapyziałych "kurortów" w Tunezji czy Egipcie. I na koniec o tym wspomnianym Trockim czy Leninie, hmm, jak już piszesz Pan to pisz z sensem a nie pod z góry postawioną tezę, bo - moim zdaniem - to nie Zandberg rwie się do rozdawnictwa wszelakich dóbr, a pański [zapewne] idol, nijaki Kaczyński i jego kamaryla !! To rzeczony władca Dwóch Srebrnych Wież rozdaje, a właściwie przekupuje jak drzewiej PZPR, ludzi niewielkimi może, ale zawsze, kwotami 500+ dla małych ludzi, 13 emeryturką dla starszych, no i 600+ dla bydła ! To za PIS-u powróciło do życia dawne powiedzenie ; czy się stoi, czy się leży dwa tysiączki się należy. Więc dziś "obywatel" otrzymuje pieniądze nie tylko za "oddychanie", ale nade wszystko za płodzenie, pracę zaś traktując jako dodatek. Bo jak powiada mieszkaniec blokowisk ubrany w kufajkę & gumofilce - do roboty to koń i traktor. Reasumując , zapędził się Pan z tym oskarżycielskim wywodem względem lewicy zapominając - może to wina peselu - o Nowogrodzkiej !!

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • wojek(2020-01-10 09:27) Zgłoś naruszenie 95

  Kapitalizm trwał w Polsce od ok. 1989 do ok 2003-2004. Dalej to już marsz szybszy lub wolniejszy do komunizmu . Teraz - każdemu w/g potrzeb -. rozdawanie pieniędzy tym którym nie chce się pracować a mają potrzeby i duszenie drobnej przedsiębiorczości tych którym jeszcze się chce coś robić .Ale pamiętajmy!!! Wadza wi lepii co obatele potrzebujo !!!

  Odpowiedz
 • gdzie tu wolność?(2020-01-10 08:48) Zgłoś naruszenie 73

  Nie było żądnego wolnego rynku. Najlepszym na to dowodem jest istnienie korporacji zawodowych (np. prawniczych). Co lewica zrobiła, żeby znieść tego rodzaju przywileje? Nie przypominam sobie, żeby zrobiła cokolwiek. Odrobinę sprawę poruszył PIS, ale dziwnym trafem też utknął w pół drogi.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • precz z postkomunistyczną propagandą......(2020-01-10 13:07) Zgłoś naruszenie 59

  ktoś powinien odpowiedzieć za układ ,że komuniści znowu są w Sejmie i Senacie.Okazało się że po 30 latach wałkowania polityki,zamiast zmuszającej komuchów odejścia od władzy,władzę tą otrzymali.Wstyd dla narodu polskiego = walczono z tymi,aby dać im po latach znowu władzę?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • rrt(2020-01-11 13:39) Zgłoś naruszenie 02

  Jeżeli reglamentowanie z 300 zawodów to kapitalizm, to czym jest system gospodarczy pod rządami Una? Rządy zaczęły wycofywać się z kapitalizmu po wyborze byłych komunistów w 1993 roku. Następne ekipy propagujące populizm, proces ten stale kontynuowały. Powrót do zasad PRL, nieuchronnie powoduje, ze z powrotem mamy rosnący dług i dużo osób emigrujących za granicę.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!