« Powrót do artykułu

Firma odbierająca odpady komunalne ma obowiązek składania sprawozdań. Nawet jeśli jeszcze nic nie robi

Jesteśmy nową spółką na rynku odbierania odpadów. Formalnie działamy od początku br., lecz do tej pory nasza firma jeszcze faktycznie nie zaczęła odbierać odpadów. Niedawno burmistrz ukarał nas karą kilku tysięcy złotych za złożenie po terminie sprawozdania dotyczącego odbierania odpadów za pierwsze półrocze 2019 r. Czy urząd miał do tego prawo? A jeśli tak, to czy mógł nałożyć karę bez uprzedzenia? Czy nie powinien najpierw przysłać ponaglenia?

Śmieci. Odpady

żródło: ShutterStock

Obowiązek składania sprawozdań nakłada na przedsiębiorcę ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. I tak, art. 9n ust. 1 ww. ustawy w wersji obowiązującej do 12 sierpnia br. stanowił, że podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest obowiązany do sporządzania półrocznych sprawozdań (od 13 sierpnia br. przepis zmieniono, wprowadzając obowiązek sprawozdań rocznych).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!