« Powrót do artykułu

Banki nie mogą upaść, bo są zbyt ważne. Państwo zrobi wszystko, by nie zawalił się idealny system

Banki nie upadają nie dlatego, że są zbyt duże, tylko dlatego, że są bankami. Produkują pieniądze, a więc są absolutnie konieczne do tego, aby inne firmy mogły funkcjonować. Lepszego systemu nikt jeszcze nie wymyślił.

Lehman Brothers kończy po 158 latach

żródło: DGP

Lehman Brothers skończył działalność po 158 latach

statystyki

Komentarze (16)

 • Ekonom(2018-11-23 12:12) Zgłoś naruszenie 174

  Autor zdaje sie nie rozumiec podstawowych praw ekonomii a jego artykul jest opisem swego rodzaju ekonomicznego perpetum mobile. Tutaj dodrukujemy, tu pozyczymy pusty pieniadz i ustabilizujemy rozchwiany system bankowy a co najwazniejsze nikt nie poniesie zadnych kosztow. Po prostu ekonomiczny cud. Jeszcze tylko krok do tego, aby wylacznie generowac pusty pieniadz i rozdawac kazdemu wedle potrzeb. I wszyscy beda szczesliwi. Otoz zostana poniesione koszty. Tylko nieco pozniej. Ale efekt bedzie bardziej destrukcyjny dla calej gospodarki, niz w przypadku, gdyby upadl tylko pojedynczy bank. A najwyzsza cene za te beztroskie ratowanie bankrutow zaplaca zwykli ludzie. Ze juz nie wspomne o tym, ze taka pomoc bankrutom jest wbrew podstawowym zalozeniom systemu kapitalistycznego. Tylko czy my w ogole gdzies na swiecie mamy jeszcze taki ustroj (no moze poza Chinami)?

  Odpowiedz
 • Hirsz_pajac(2018-11-23 14:49) Zgłoś naruszenie 162

  według autora : "banki produkują pieniądze"...:)))) Nie mogliby więcej drukować i rozdawać Polakom ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ekonom(2018-11-23 12:03) Zgłoś naruszenie 160

  Jak to podatnik nic nie zapłacił? Zapłacił. W postaci inflacji.

  Odpowiedz
 • Stan(2018-11-23 12:31) Zgłoś naruszenie 162

  Nie wiem kto to pisał bo dawno nie czytałem takich farmazonów. Po przeczytaniu już pierwszych wytłuszczonych trzech zdań ręce opadają, o dalszej części nie wspomnę. Obecny system walutowy jest idealnym systemem ale na katastrofę.Od początku jego powstania na początku XX wieku system ten przynosi regularne kryzysy a świat z uporem maniaka brnie dalej w to myśląc że w końcu przyjdzie cud. Tylko bezmyślny wariat tak postępuje nie ucząc się na błędach w kółko popełnia te same.

  Odpowiedz
 • Zib(2018-11-23 15:07) Zgłoś naruszenie 131

  Hahaha, bracia Lehmans zaliczyli upadek sprokurowany z calqnpremedytacją...teraz czeka nas prawdziwy upadek systemu taki, żeby ludzie wyrywali sobie wlosy z głowy i wyszli na ulice - wtedy ma być wprowadzony stan wyjątkowy i zawieszenie demokracji a raczej jej teatralnych resztek. Wszystko po to by banksterstwo pozbyło się miliardów ich zdaniem zbędnych na ziemi ludzi - to manifest NWO! JUZ JEST REALIZOWANY. Soros wyszedł z banków i kupił za wszystko złoto fizyczne... Lemingi ścigają się jeszcze na giełdzie - to klasyczni dawcy kapitału

  Odpowiedz
 • Obserwattor(2018-11-23 17:00) Zgłoś naruszenie 70

  Można przejąć za 1 zł od L.Czarneckiego i sprzedać za 2 zł R.Czarneckiemu. I biznes 100 % i obatel zadowolony. W przyrodzie nic nie ginie tylko zmienia właściciela.

  Odpowiedz
 • Voxveritas(2018-11-24 17:54) Zgłoś naruszenie 71

  Banki oraz wszelkie podmioty rynku pseudo-finansowego to dzisiaj zwyczajne pazerne piramidy, obleczone w w oszukańcze fikcyjne tautologie w celu ograbiania naiwnych, żerujące na zniewoleniu umysłowym całych narodów , którym przez lata wciskano że banki to instytucje zaufania publicznego ! Tymczasem to obrzydliwe konsorcja nastawione na bezwzględny zysk, niekierujące się żadnym rozsądkiem ekonomicznym oraz racjonalnością monetarną. To korporacje blatujące polityków i demoralizujące mechanizmy państwowe. Należy brać przykład z Islandii, którą banksterzy doprowadzili prawie na skraj upadku i która poradziła sobie w ostatniej chwili, zamykając prezesów własnych banków premiera i wypędzając międzynarodowe fundusze zblatowane z banksterami. To właściwa droga do oczyszczenia atmosfery ekonomicznej w Polsce, gdzie nie tylko złodziejskie spustoszenie sieja międzynarodowi banksterzy, ale i rodzime ******* bez żadnej przyzwoitości, udając bakowców grabią naród, chronieni przez patologiczne skorumpowane instytucje pseudo-państwa.

  Odpowiedz
 • EWA(2018-11-23 17:41) Zgłoś naruszenie 53

  Co to za idiotyzmy? ..."w zdecydowanej większości przypadków depozyty powstają w wyniku udzielenia przez bank kredytu." - a kiedy kredytobiorcy nie spłacają kredytów, to depozyty spadają, tak? Ale ,," Pieniądz elektroniczny można stworzyć z powietrza, ale ma on też tę cechę, że może zniknąć. Gotówkę można tylko wydrukować, za to pieniądz elektroniczny można „drukować”, ale można go też „oddrukować”.... A najważniejsze - bank jest instytucją zaufania społecznego, bo...... bankierzy "tworzą pieniądze" paluchem na klawiaturze! BANKI MUSZĄ PONOSIĆ RYZYKO, jak każda jednostka gospodarcza. Jeżeli bank podejmuje nietrafne decyzje musi upaść ! A państwo nie ma prawa ratować banków, co najwyżej może (za zgodą obywateli) użyć podatki, które są własnością obywateli, do ratowania realnie złożonych w nieuczciwych lub nieudolnych bankach depozytów klientów! Na trupie upadłego banku w ciągu 24 godzin powstanie nowy, który nie ośmieli się podejmować zbyt ryzykownych decyzji w celu zwiększenia zysków! Że też GP drukuje takie bzdury......

  Odpowiedz
 • EWA(2018-11-23 17:59) Zgłoś naruszenie 41

  I dodam: banki nie mogą przekształcać się w jaskinie, hazardu ubezpieczone przez podatki obywateli w wypadku, gdy nieprawidłowo pracuje departament ryzyka lub kierownictwu zachciało się ryzykownych transakcji. Jako instytucje zaufania społecznego muszą ponosić konsekwencje swoich błędów. I tyle.

  Odpowiedz
 • Zdanowski(2018-11-24 03:39) Zgłoś naruszenie 21

  "lepszego systemu jeszcze nikt nie wymyślił". Otóż wymyślił - Bitcoin, Na świecie rozwija się już nawet system pożyczek w oparciu o kryptowaluty. Trzeba też dodać, że bank ma 3 funkcje: kreacja pieniądza, przechowywanie środków (bank rodzinny) i bank inwestycyjny, Do tych pierwszych 2 funkcji bank nie jest potrzebny, a trzecia funkcja jest jak każda inna działalność gospodarcza i nawet nie trzeba tego nazywać bankiem.

  Odpowiedz
 • tt(2018-11-24 18:56) Zgłoś naruszenie 24

  Większość komentarzy pod tym dość rozsądnym artykułem świadczy niestety o tym , że społeczeństwo o ekonomii nie ma zielonego pojęcia. Uczmy nadal swoje dzieci religii zamiast ekonomii a wkrótce zostaniemy głupkami Europy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pl(2018-11-23 20:35) Zgłoś naruszenie 14

  Trudno oceniać dywagacje ale faktem jest ze nie opłaca się nikomu aby bank updadl. Zamieszanie jakie to wywołałoby byłoby niekorzystne również dla osób z innych banków.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Won (2020-04-11 18:53) Zgłoś naruszenie 01

  Banki zbankrutowali i musza upaść a ludzi odpowiedzialnych za wszystkie straty materialne i ludzkie wynikające z działania nieodpowiedzialnych banków natychmiast wsadzić do pierdla. I tu chyba nalezaloby przywrocic kare smierci, ponieważ ta banda musi wkoncu poniesc odpwoeidzialanosc za to co robi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!