« Powrót do artykułu

Tak będzie wyglądała danina solidarnościowa. Kto ją zapłaci?

Zobowiązanie ma być wzorowane na rozwiązaniach stosowanych w krajach UE. Może być kilkuprocentową oddzielną stawką pobieraną od dochodu najbogatszych.

pieniądze

żródło: ShutterStock

Pomysłodawcom zależy, by przed nową daniną nie można było uciec, stosując inne formy zatrudnienia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (21)

 • abort(2018-05-14 08:35) Zgłoś naruszenie 6710

  Daniną solidarnosciową należ obciążyć również KOŚCIÓŁ RZYM.- KAT. i wszystkich członków PiS za ich antyaborcyjność , bo ułomne płody - to produkcja przyszłych niepełnosprawnych (inwaiidów).

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gogog(2018-05-14 08:49) Zgłoś naruszenie 526

  Zamiast budować "strzelnice w każdym powiecie" dajce kasę dla niepełnosprawnych!

  Odpowiedz
 • Polak(2018-05-14 09:56) Zgłoś naruszenie 448

  Za poprzedniej władzy budowało się Orliki obiekty radości, sporty I pozytywnego podejścia do życia . Teraz masowo buduje się strzelnice Bo wszędzie wròg , zdrajca i trzeba do niego strzelać ! Doczekaliśmy się !

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • xxx(2018-05-14 09:00) Zgłoś naruszenie 356

  Spowoduje to rozwoj szarej strefy i kombinacje bo ludzie będą chcieli uciec od daniny cztyli będą brać wynagrodzenia pod stolem, Rezultatem będą mniejsze wpływy do ZUS do budżetu. Głupota pomysłodawców jest niebotyczna.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • prawnik(2018-05-14 10:56) Zgłoś naruszenie 322

  Już nawet nie "podatek". Danina. By nie liczyć na w zamian za opłacenie tej "daniny". W zasadzie ten sposób "opodatkowania" nazywa się konfiskatą (zabieramy Ci pieniądze i nie licz na nic w zamian).

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • qwert(2018-05-14 10:03) Zgłoś naruszenie 233

  Z kasy na 500+ dac tym niepełnosprawny, którzy wymagają ciągłej opieki i nie mają szans na zatrudnienie. Resztę można rozdać w ramach 500+, ale będzie to mniejsza kwota lub przeznaczyć na walkę ze smogiem, bo smog zabija rocznie ok. 30 tys. Polaków.

  Odpowiedz
 • PodatekNieDanina(2018-05-14 13:11) Zgłoś naruszenie 212

  Bardzo mi przykro, ale to że rząd nazwie to daniną ze względów piarowych to nie zmieni faktu, że jest to podatek :) Mogą sobie nazwać to jak chcą, ale to i tak zawsze zostanie podatkiem.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • EWA(2018-05-14 14:37) Zgłoś naruszenie 181

  I znowu szara rolnicza strefa nie będzie uczestniczyła w finansowaniu społecznych potrzeb.

  Odpowiedz
 • Ciekawe, ciekawe,(2018-05-14 15:15) Zgłoś naruszenie 180

  że w przypadku niepełnosprawnych ma być jakaś dziwna danina uzależniona od wysokich dochodów. A 500zł+ na drugie i kolejne dziecko i wyprawka 300zł na każde dziecko bez limitu dochodów bez takiej daniny się znajduje. I to jeszcze jaki argument (bzdurny), że analiza dochodów i ich sprawdzanie to jakaś astronomiczna kwota na którą budżet nie stać. To ja się pytam, a na to, aby najbogatszym te ich dochody sprawdzać to budżet stać? To jakaś paranoja tworzona przez rządzących. Czyli 500+ i 300 się należy bez daniny, w gotówce i bez sprawdzania dochodów, a niepełnosprawnym się nie należy. Bo samo analizowanie dochodów będzie kwotowo większe niż ta pomoc? Więc daninę z łaski wykombinowali i w dodatku już samymi kosztami sprawdzania poziomu dochodów się w tym przypadku nie przejmując? No toż to paranoja paranoi.

  Odpowiedz
 • patologia pisowska(2018-05-14 17:00) Zgłoś naruszenie 141

  a na 500+ za leżenie, ********** się i rozmnażanie rząd ma tylko dla chorych im brakuje, boże ukarz pisowców wielką chorobą bo inaczej nie zrozumieją niepełnosprawnych

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-05-15 11:06) Zgłoś naruszenie 20

  A ja grzecznie pytam. Skąd u licha wytrzasnęli tą chorą nomenklaturę. W Konstytucji i Prawie jest umocowanie dla podatków i opłat. O daninach nic nie ma. Możeby ci co mają Prawo na sztandarze zaczęli się doniego stosować a przestali mataczyć.? Nie potrzeba nam WOT i strzelnic, nie potrzeba ministrów wożących się dla zachcianki samolotami, nie potrzeba szarych eminencji drenujących choćby pośrednio państwową kiesę. A wtedy spokojnie wystarczy na niepełnosprawnych i jeszcze dużo zostanie na inne szlachetne cele. Powoli nadchodzi czas gdy trzeba będzie skończyć z obłudą i nic krętaczy nie uratuje. Oczywiście poza tymi którzy pojadą na Malediwy korzystać z zawartości kont nagromadzonej podczas dojnej zmiany.!!!

  Odpowiedz
 • Liczyrzepa(2018-05-15 12:00) Zgłoś naruszenie 11

  Pobrane nagrody przez członków rządu PiS-u powinny być zwrócone do budżetu państwa, a nie do CARITAS który jeszcze nie zwrócił pobranych milionów zł z budżetu państwa na niepełnosprawnych, a sprzeniewierzył - informowała NIK! Do refleksji! Pozdro.

  Odpowiedz
 • anka(2018-05-17 15:55) Zgłoś naruszenie 02

  Jak można nazwać coś przymusowego daniną SOLIDARNOŚCIOWĄ? Jakieś obmyślania co zrobić, aby ten co zostaje zmuszony nie mógł od zapłaty uciec przypomina osaczanie ofiary. Każdy podatek, składki na ZUS to traktowanie płacącego jak złodzieja i odbieranie mu prawa decydowania o własnych pieniądzach. Państwo zabiera pracującym tyle pieniędzy, ze może czas, aby nauczyło się nimi właściwie gospodarować. Może należy solidarnie kazać płacić wszystkim grupom zawodowym podatki i składki, a nie wiecznie robić jakieś wykluczenia i szukać kozła ofiarnego? Sejm ograniczyć do 100 osób, zlikwidować senat, zmniejszyć administrację, wprowadzić składki i podatki dla wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariuszy, górników, itd. Dlaczego oni się nie solidaryzują z resztą społeczeństwa, które na nich łoży????????

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!