« Powrót do artykułu

Polacy żyją między dwoma stanami. Kiedy staniemy się społeczeństwem postmaterialistycznym?

Stajemy się bogatsi. Nie jesteśmy jeszcze społeczeństwem postmaterialistycznym. Ale w tym kierunku zmierzamy.

Luksus, bogactwo, pieniądze

żródło: ShutterStock

Portret zamożnego Polaka, jaki wyłania się z raportu KPMG o rynku dóbr luksusowych w Polsce 2017 r., nie zaskakuje. Mieszka w Warszawie, Wielkopolsce lub Małopolsce.

statystyki

Komentarze (4)

 • Pan Murzyński - Filipiński(2018-01-28 14:11) Zgłoś naruszenie 20

  Bzdura pani autorko!!! "Zarobki powyżej 7 tys. zł, własne mieszkanie, samochód, a nawet dwa, odłożony majątek." to nie jest jest żaden wyznacznik bycia klasą średnią, Powtarza pani banialuki wymyślone "ku pokrzepieniu serc" spauperyzowanych demoludów, że też mają taką warstwę społeczną. Uznaną powszechnie definicją tej klasy jest zgromadzenie takiego kapitału, który pozwala utrzymać się na niezmienionym poziomie, bez wykonywania pracy najemnej. Mówiąc prosto, w tym przypadku, miesięczne odsetki od zgromadzonego kapitału powinny wynosić, te 7 tys. zł. (proszę policzyć sobie samej jaka to suma przyjmująć, że oprocentowanie roczne wynosi 1,2%) Mając zabezpieczenie finansowe w takiej postaci, faktycznie można pracować dla "samorealizacji", czy też dla "własnego rozwoju" nie przywiązując wagi do wysokości wynagrodzenia

  Odpowiedz
 • Konsumpcja prywatna(2018-01-28 19:10) Zgłoś naruszenie 10

  Konsumpcja prywatna w 2016 r. wynosila ponad jeden bilion zl, dokladnie 1080 mld zl, a sredni dochod rozporzadzalny na 1 mieszkanca wynosil okolo 25 tys. zl rocznie. Ktos te kase musial skonsumowac. Mysle, ze 1/3 lub 1/4 z kwoty konsumpcji prywatnej czyli okolo 300 -270 mld zl przypada na dolna polowe spoleczenstwa /50% populacji/, a na gorna polowe reszta czyli ponad 800 mld zl.

  Odpowiedz
 • nina(2018-01-29 08:36) Zgłoś naruszenie 00

  jak by ktoś nie zrozumiał to bogaty ma być coraz bogatszy a biedny coraz biedniejszy w rozumieniu pokrętnej logiki autora i wbrew nawet temu co media donoszą ostatnio to 1 procent bogatych ma taki majątek jak 99 procent reszty bidoty która haruje na ich majątki

  Odpowiedz
 • Inspektor Ostrzega i Informuje(2018-01-29 09:19) Zgłoś naruszenie 00

  ...System który tu opisze ma tak naprawdę na celu ukrócenie pewnych patologi (w liczbie mnogiej) i odwiedzenie od wielu nieszczęść w POlskich rodzinach -rozwalenie go jako szkodliwego ....Panie Premierze-- jak zyć?---...Walcząc ze spiskiem pod okiem wszystkich opcji Politycznych zdradzę Wam wszystkim jak żyć za darmo ,wygodnie i bez ciężkiej pracy na koszt...? --.to rozwali ten cały system-ale pierwsi skorzystają............."Pozbywacie" się całego majątku a następnie bierzecie Kredyty , tak- tak kredyty w każdym banku ,instytucji ,czy kasie (ile się da tych kredytów) ,każdy z nich daje prawie każdą ilośc ,wpycha wręcz je -- bierzecie bez względu na to jaki tam jest realny, rzeczywisty procent . Nie obawiajcie się tego procentu, właściwy Minister i Rząd czuwa jak przy Amber Gold (mamy przecież dobrą ustawę anty-lichwiarską) . Następnie aby zapewnić byt na wypadek odwiedzin u Was Komornika, dla waszej rodziny spisujecie na żone i dzieci alimenty> wszak muszą Oni i Wy za coś żyć. Jak komornik chce spłaty to niech podniesie Wam pensje lub emeryturę !!. Pensje najniższą i alimenty musi Wam i Waszym najbliższym a nawet dalszym zostawić......... Dalej na wypadek aby po Waszej śmierci nikt nie ścigał Waszej rodziny za te długi udajecie sie do Notariusza...tak ,tak...... i wydziedziczacie wszystkich do ostatniego pokolenia ,nie będzie więc ustawowego domniemania objęcia spadku a swój majątek zapisujecie temu czy poprzedniemu Rzadowi który to wszystko toleruje/ .. Niech się chłopcy po waszej śmierci przekonają jakie piekło przepisami spadkowymi Polakom zgotowali . Każdy z Nich do VI zstepnego będzie musiał odrzucić płatnie "taki prezent spadkowy" , potem jego dzieci i przez kuratora dzieci-- dzieci ,potem wujowie jego ,kuzyni i dzieci kuzynów i każdy na Notariusza wybuli po 150 zł za akt i wypisy budując klasę średnią z Notariuszy i prawników. Rodzina 200 osób razy 150 zł ...taka kaaaaaaaaaaaaaaaasa. . To nie jest tak naprawdę zacheta ale , życzę powodzenia-bądź pierwszy..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!