Fundusze Europejskie na różnych etapach rozwoju

Fundusze Europejskie wspierają firmy w różnych fazach rozwoju, ale pieniądze nie są dostępne dla wszystkich i na wszystko. Warto wiedzieć, jakie cele przyświecają unijnemu dofinansowaniu, aby dobrze wykorzystać szanse i uniknąć rozczarowania.

  • Zakładanie firmy, inwestycje, badania i rozwój, promocja zagraniczna, szkolenia, studia, doradztwo, dostęp do zaplecza badawczego… wsparcie na takie cele dostępne jest od lat. Jednak zasady jego przyznawania z aktualnej puli Funduszy Europejskich są nieco inne, niż miało to miejsce w przeszłości.
  • Hitem ostatnich lat jest pomoc udzielana start-upom. Podstawowym warunkiem, jaki muszą spełnić potencjalni kandydaci, jest innowacyjność. Tworzona firma powinna bazować na produkcie lub usłudze stanowiącej nowość na rynku lub będącej co najmniej znacząco ulepszoną wersją ogólnodostępnej oferty.
  • Jak wygląda schemat wsparcia? Instytucjami mającymi bezpośredni kontakt z założycielami start-upów są tzw. akceleratory. Dysponują bazą biurową, administracyjną i fachową oraz pieniędzmi z Funduszy Europejskich na wykorzystanie tych zasobów na rzecz rozwoju start-upów.
  • Pozytywne przejście tzw. procesu akceleracji jest warunkiem ubiegania się o wsparcie finansowe na rozwinięcie biznesu. Może ono wynieść nawet 800 tys. zł. Udzielane jest w formie dotacji lub wejścia kapitałowego w nowo powstałą spółkę.
  • Dla mikro, małych i średnich firm, które nie mają jeszcze doświadczenia we współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi, a chciałyby skorzystać z ich wiedzy, najkorzystniejszą formą wsparcia są bony na innowacje. Pokrywają one do 85 proc. kosztów opracowania nowego lub znacząco ulepszonego produktu (wyrobu lub usługi), technologii lub nowego projektu wzorniczego.
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!