Unijne środki na nowatorskie rozwiązania

Własne centrum badawczo-rozwojowe to duże ułatwienie dla firm, które stawiają na nowatorskie rozwiązania. Taka inwestycja wiąże się jednak z niemałymi wydatkami. Na szczęście polscy przedsiębiorcy po raz kolejny mają szansę zdobyć na ten cel unijne dofinansowanie.

  • Tworzenie i rozwój centrów badawczo-rozwojowych poprzez inwestycje w aparaturę, sprzęt, technologię i inną niezbędną infrastrukturę mające prowadzić do powstania  innowacyjnych produktów i usług – to główny cel działania 2.1 programu Inteligentny Rozwój (Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw).
  • Dofinansowanie obejmuje głównie koszty zakupu wyposażenia centrum badawczo-rozwojowego. Jednak uzasadnieniem dla listy wydatków jest tzw. agenda badawcza, będąca obowiązkowym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie.
  • Realizacja agendy badawczej może być monitorowana w trakcie realizacji projektu oraz oceniana po jego zakończeniu, czyli w okresie trwałości. Niewywiązanie się z jej założeń przez przedsiębiorcę może skutkować obowiązkiem proporcjonalnego zwrotu dofinansowania.
  • Przedsiębiorca wnioskujący o dotację na inwestycję w infrastrukturę B+R musi też dowieść, że zakupiony sprzęt nie będzie stał bezczynnie z powodu braku osób, które potrafiłyby zdobić z niego użytek. Oceniany jest potencjał kadrowy B+R wskazany do realizacji projektu.
  • Kolejną kwestią, na którą zwrócą uwagę eksperci oceniający wniosek, jest planowana w projekcie współpraca z innymi podmiotami, przy czym bezwzględnie wymagane jest to tylko w przypadku dużych firm.
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!