« Powrót do artykułu

Neoliberalizm jako ideologia. Przestańmy ludziom wmawiać, że żyją na najlepszym ze światów

Pojęcie ideologii nie jest jasne. Nie chcę tu wchodzić w subtelne rozważania dotyczące różnych sposobów jej rozumienia, dlatego na potrzeby tego tekstu przywołam fakt, który nie budzi raczej kontrowersji – jej cechą definicyjną jest odporność na stan rzeczywistości.

Andrzej Szahaj filozof polityki, profesor zwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Andrzej Szahaj, historyk myśli społecznej i filozof polityki, profesor zwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

statystyki

Komentarze (6)

 • nauczyciel akademicki(2017-07-01 10:13) Zgłoś naruszenie 112

  Do wolny- wybór; przemawiasz właśnie językiem neoliberałów, a konkretnie "austriaków"; nie masz racji; sprawy stymulowania gospodarki są bardziej skomplikowane, niż konstrukcja cepa.

  Odpowiedz
 • wolny-wybór(2017-07-01 09:14) Zgłoś naruszenie 810

  Każdy kryzys jest skutkiem wcześniejszego stymulowania gospodarki łatwym kredytem. Politycy liberalni i nieliberalni przy pomocy banków centralnych są zainteresowani wpędzaniem społeczeństwa w długi. Używanie zaklęć typu neoliberalizm nie prowadzi do zrozumienia problemu. Jeśli ilość pieniądza rośnie szybciej niż PKB to musi prowadzić do nierównowagi w postaci baniek na rynkach akcji, obligacji, nieruchomości albo surowców. A to prowadzi do kryzysów i krachów.

  Odpowiedz
 • Globalne Koncerny.... tego chcą(2017-07-02 21:12) Zgłoś naruszenie 51

  bo żyją jak pączki w maśle... Płacą ZEROWE Podatki. Mają setki Mld $ na kontach... A przenoszą produkcję do coraz tańszych krajów....by nie dać 1$ podwyżki

  Odpowiedz
 • Antykomunista(2017-07-01 18:55) Zgłoś naruszenie 310

  Lepiej poproście o felietony prof. Gwiazdowskiego zamiast wrzucać setny raz tekst oskarżające "neoliberalizm" o całe zło tego świata.

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2017-07-01 23:50) Zgłoś naruszenie 11

  Ideologii, tak jak religii nie porzuca się z powodu tego, że nie daje odpowiedzi na pewne pytania, lub dlatego, że rzeczywistość zaprzecza temu w co wierzymy. O wiele łatwiejszą droga jest skonstruowanie skomplikowanej teorii tłumaczącej dlaczego teoria nie działa w praktyce. Potem nie trzeba już myśleć, wystarczy ślepo dostosowywać rzeczywistość do teorii... Jest grono naukowców którzy twierdzą, że piramidy egipskie powstały tylko z tego powodu

  Odpowiedz
 • Miś(2017-07-02 17:00) Zgłoś naruszenie 00

  dla mnie Liberalizm to jest taka sama ideologia jak komunizm czy hitleryzm. Formula tylko zmieniona ,prowadzi do stanu wladzy ludzi bezwzględnych ,kryminalistów ogłupiajacych innnych haslami sprawiedliwści lecz rzadzących.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!